Для вирішення “проблеми” лавр Кабміну достатньо внести зміни у два розпорядження – релігієзнавець

Для вирішення “проблеми” лавр Кабміну достатньо внести зміни у два розпорядження – релігієзнавець

Українська влада може легко відібрати в УПЦ МП Почаївську та Києво-Печерську лаври, проте зараз це не призведе до бажаного результату – єдності українських православних.

Таку думку висловив релігієзнавець Дмитро Горєвой у публікації на сайті “Церкваріум“, де він також детально описав процес переходу парафіяльних спільнот до Єдиної Церкви.

“Лаври є особливо цінними пам’ятками культурної спадщини, на них поширюється дія Закону України “Про перелік пам’яток культурної спадщини, які не підлягають приватизації”. У цьому переліку є культові споруди і Почаївської та Києво-Печерської лавр. У 90-ті роки лаври були комунальною власністю, але потім перейшли в державну. Урядами Януковича і Азарова лаври були передані в безкоштовне користування відповідним релігійним організаціям – монастирям УПЦ МП терміном на 49 років”, – нагадав Горєвой.

Однак є цікава деталь, додав експерт. У договорі про безоплатне користування релігійною організацією культовою спорудою, яка є державною власністю, є примітний пункт № 14. Відповідно до нього договір може бути розірваний, якщо майно утримується у неналежному стані.

“ЗМІ неодноразово писали про знищення пам’ятників культурної спадщини на території Києво-Печерської лаври. Також сумнівні, з точки зору відповідного законодавства, “реставраційні” роботи, які проходили в Почаївській лаврі. Перш за все я маю на увазі сумнозвісну галерею, яка веде з оглядового майданчика до нижнього храму, де перебувають мощі святого Іова та Амфілохія Почаївських. Стіни галереї прикрашають сучасні розписи з російськими святими”, – зауважив Горєвой.

Проте в цілому для того, щоб вирішити “проблему” лавр, пише релігієзнавець, уряду досить скасувати два розпорядження Кабінету міністрів: № 438-р від 17 липня 2003 року (про виключення Почаївської Лаври з Кременецько-Почаївського державного історико-архітектурного заповідника) і № 519-р від 11 липня 2013 року (про передачу в безоплатне користування будівель Києво-Печерської Лаври чоловічому монастирю).

“Але подібні дії можуть цілком серйозно спровокувати конфліктну ситуацію. <…> Добровільно лавру ніхто не покине. Противників переходу до нової церкви буде достатньо. Що ж робити в такій ситуації? Звичайно можна почати махати шашкою і застосовувати силу і суворість закону до опонентів. Але це реально загрожує сутичками. Тим більше, що проросійським політикам набагато легше буде вивести людей на “захист віри” і проти “захоплень храмів”, ніж на власні акції. Це буде ідеальна картинка для російської влади, для російських дипломатів, для псевдоправозахисних організацій, щоб виставити Україну в непривабливому світлі, як країну, в якій у XXI столітті відбуваються релігійні переслідування”, – зазначив експерт.

Крім того, Горєвой наголосив, що у складі УПЦ МП перебуває близько 12 тисяч священиків, а це більше ніж загинуло на війні в Донбасі за 4,5 роки війни.

“Ми просто не можемо дозволити собі розкидатися людьми направо-наліво. З ними важливо говорити, їх потрібно переконувати, з ними необхідно працювати. Це єдиний шлях, яким можна мирно пройти процес транзиту формування Єдиної Української Православної Церкви. Будь-які насильницькі дії не тільки не приведуть до бажаного результату, а й навпаки – будуть тільки віддаляти нас від заповітної мети. Тому необхідно не піддаватися на провокації, тверезо оцінювати ситуацію, не давати волю емоціям, але дотримуватися рамки законодавства”, – наголосив Горєвой.

Нагадаємо, у ці дні, 9-12 жовтня, у Стамбулі відбувається Синод Вселенського Патріархату, на якому розглянуть питання надання Україні Томосу.