Чи буде нова Церква здійснювати богослужіння у Почаївській лаврі? Колишній речник УПЦ МП висловився про долю ченців

Чи буде нова Церква здійснювати богослужіння у Почаївській лаврі? Колишній речник УПЦ МП висловився про долю ченців

В останні дні в ЗМІ активно обговорюється тема Почаївської лаври. Певний реєстратор зареєстрував в Держреєстрі право користування шістьма будівлями цієї святині Московським Патріархатом до 2052 року. Дізнавшись про це, на початку листопада депутати Тернопільської облради звернулися до Мін’юсту з проханням дати оцінку цій реєстрації, яку назвали незаконною, передає Християнський портал КІРІОС з посиланням на uaportal.com.

Поліцією було проведено розслідування, і на підставі його результатів 23 листопада комісія Мін’юсту скасувала те саме рішення про реєстрацію права на користування комплексом споруд. ЗМІ інтерпретували цей факт як відбирання лаври у Московського Патріархату.

Чи так це насправді? Що буде зі святинею зараз? І що – пізніше, після створення в Україні помісної Церкви? Про це поміркував ректор Відкритого православного університету, колишній прес-секретар предстоятеля УПЦ Московського Патріархату, протоієрей Георгій Коваленко.

Насправді, лавра, як і будь-який монастир – це громада ченців. УПЦ МП як єдиної юридичної структури не існує – є чернеча громада, яка має свій статут як юридична особа і знаходиться в тих чи інших відносинах з державою щодо пам’ятників і артефактів, щодо майна тощо.

У цьому сенсі я думаю, що, за великим рахунком, нічого не зміниться. Крім того, наскільки я розумію, держава не декларує свого бажання цю громаду виселяти.

Я не володію ситуацією, але я прекрасно розумію, що громада там знаходиться і де-факто, і де-юре. Незаконним є тільки тривале надання приміщень лаври в її користування. Йдеться про незаконність документа, дій якогось реєстратора, але ніяк не про чернечу громаду або її право здійснювати релігійні дії.

Наскільки я бачу цю ситуацію з боку, йдеться про навмисну або ненавмисної помилку реєстратора, і тепер це скасовано. Але ж до цього щось існувало, і братія нікуди не зникла. Швидше, відновлюється звичайний законний порядок відносин між тим же заповідником і монастирем. Якщо попереднє рішення скасовано, значить, буде якесь нове рішення.

Але я не думаю, що там є якась проблема з користуванням майном, лаврою, тому що чернеча громада на сьогоднішній день монолітна в своєму внутрішньому устрої, і в цьому сенсі як громада, як юридична особа вона представляє свої інтереси в діалозі з державою щодо використання майна Почаївської лаври.

Є державна територія, на цій території знаходиться музей-заповідник і є громада монастиря, і в цьому трикутнику вибудовуються якісь відносини. Потрібно знати, чи є конфлікт у музею з монастирем чи вони нормально співіснують. Я не чув про це.

А з точки зору створення помісної церкви і того, що станеться з лаврою потім – це питання доступу до святинь. Почаїв – не закрита територія. Зараз будь-яка людина має до них доступ, проблем немає. Але тільки ієрархи Московського Патріархату здійснюють там богослужіння.

Чи будуть ієрархи або ченці новоствореної Церкви претендувати на те, щоб здійснювати богослужіння у Почаївській лаврі, ми не знаємо. Ніхто про це не говорив. Якщо така ситуація виникне, то всі ці питання повинні вирішуватися виключно шляхом переговорів, шляхом досягнення прийнятного для всіх рішення. І в цьому сенсі все, що може зробити держава – це бути модератором, посередником в цих процесах, а також виступати гарантом законності і правопорядку.