НОВИНИ Німеччина повернула Україні грамоту Петра І, яка свідчить про спробу отримати незалежну Церкву

Грамота останнього царя всія Русі Петра І, у якій той закликає митрополита Київського Йоасафа Кроковського не схилятися у бік Вселенського Патріарха, повертається до України із Німеччини.

Про це на своїй сторінці у Twitter повідомив посол України у Федеративній Республіці Німеччина Андрій Мельник.

“Справді історичний день: Німеччина повернула Україні грамоту Петра І від 1708 року, у якій той закликає митрополита Київського Йоасафа Кроковського не схилятися у бік Вселенського Патріарха. Не склалося: вже на днях вона познайомиться у Києві із нашим Томосом”, – написав дипломат.

310-річну грамоту українському послу передав статс-секретар МЗС ФРН Вальтер Лінднер.

У цьому документі Петро I підтверджує призначення митрополита. Також у грамоті описуються його права і становище Київської митрополії. Окремим пунктом наголошується на тому, щоб митрополит не звертався до Константинополя.

Як пояснили у коментарі ТСН українські історики, цей документ свідчить про те, що ще у 18 столітті вчинялися спроби отримати незалежну від Москви Українську Церкву.

“На початку 18-го століття побоювання Москви щодо повернення Київської митрополії до Константинополя були на часі і очевидно що прецеденти відповідних контактів були і тому у грамоті вирішили спеціально прописати, що Кроковський зобов’язується більше не звертатися до Константинополя”, – розповіла про зміст документу історик Наталія Сінкевич.

Як заявили в МЗС ФРН, документ від 1950-х років перебував у бібліотеці Інституту з вивчення історії Східної Європи і країнознавства Тюбінгенського університету, передає ТАСС.

Проте, за даними істориків, грамота ще 1931 року перебувала у Національній бібліотеці імені В. І. Вернадського у Києві. Німецько-українська група експертів прийшла до висновку, що є висока ймовірність того, що грамота як військова здобич була вивезена нацистами в 1941 році з Києва до Німеччини.

Comments are closed.