СВІТ Церква Греції відтермінувала визнання ПЦУ

Архієрейський Собор Елладської Православної Церкви, засідання якого пройде 19-21 березня, не буде розглядати питання визнання ПЦУ.

Це випливає з порядку денного форуму, опублікованого виданням Romfea, – у ньому відсутній пункт щодо українського питання.

Порядок денний має такий вигляд:

19.03.2019. Спільна літургія. Вітальне слово архієпископа Ієроніма. Розгляд питання “Діалог Церкви та держави з питань, що становлять спільний інтерес відповідно до рішення Ієрархії Церкви Грецької Республіки від 16 листопада”.

20.03.2019. Призначення нових єпископів на кафедри (Сисанійську та Сіатистську “Нових територій”, Гліфадську та Перістерійську).

21.03.2019. Призначення на вакантні посади нових вікарних єпископів.

Як зазначає Cerkvarium, Еладська Церква вважається однією з найбільш прихильних до Православної Церкви України, тому були всі підстави вважати, що вона найближчим часом визнає ПЦУ.

Спочатку очікувалось, що це зробить Постійний Синод ЕПЦ. Але, попри всі сподівання, Синод, який відбувся 8 січня, передав розгляд цього питання вищому адміністративному органу  – Собору Ієрархії. При цьому було вирішено підключити богословську комісію, канонічні висновки якої і мав би врахувати Собор.

Незважаючи на те, що ПЦУ не було внесено до порядку денного Собору, це не означає що Елладська Церква “відмовилась визнавати ПЦУ” (очевидно, саме так подадуть цю новину деякі ЗМІ).

Натомість Cerkvarium назвав декілька причин, чому так сталось.

По-перше, це дуже напружені особисті стосунки між архієпископом Ієронімом та патріархом Варфоломієм, які не є секретом та часто впливають на міжцерковні стосунки. Як стало відомо, саме Ієронім одноосібно зняв українське питання з обговорення, хоча воно вже було заплановано.

По-друге, попри намагання грецького уряду нейтралізувати російський чинник у церковних справах, він продовжує впливати на процеси.

По-третє, для Елладської Церкви найактуальніше питання, яке тримає Церкву у напрузі з кінця минулого року – це державно-церковні стосунки, пов’язані з трансформацією грецького законодавства. Нарешті, існує певна конфліктність через призначення нових єпископів.

Практично всі питання порядку денного – конфліктні для Елладської Церкви, щодо них немає однодумності серед єпископату. Крім того, вони вочевидь більш актуальні для греків, аніж проблема визнання ПЦУ. Тому можна очікувати на палкі дебати по кожному пункту.

І внесення України до розгляду (теж певною мірою конфліктне питання) могло б призвести до втрати контролю всередині ЕПЦ. Адже відомо, що є низка єпископів, які наполягають на невизнанні рішень Вселенського Патріарха про надання ПЦУ автокефалії. Чисельно вони складають меншість, але постійно та гучно виступають у медіа з підтримкою РПЦ та РПЦ в Україні, формуючи враження, що вони відображають позицію усієї ЕПЦ.

Отже, можна припустити, що розгляд українського питання буде перенесено на наступне засідання Собору Ієрархії, яке заплановано на жовтень 2019 року.

Проте можливі і відхилення від цього плану. По-перше, 19-21 березня частина єпископату може вимагати включення України до порядку денного. По-друге, можливо скликання надзвичайного Собору, не очікуючи на заплановані терміни.

Що стосується богословської комісії, на яку покладено завдання зробити свій висновок щодо канонічного обґрунтування визнання ПЦУ, то, як стало відомо, до її складу входить відомий симпатик України професор Власій Фідас, який є співавтором українського Томосу. Тому немає підстав очікувати від комісії негативних висновків.

Як розповів у нещодавньому інтерв’ю митрополит Неапольський та Ставропольський (“Нові території”) Варнава, у ЕПЦ не буде проблем з визнанням ПЦУ. Отже, можна сподіватись, що розгляд питання визнання ПЦУ пройде у більш спокійній атмосфері та буде винесено позитивне рішення.

Comments are closed.