МАНІПУЛЯЦІЇ Сербська Церква розкритикувала ПЦУ за те, що сама робила століття тому

Представники Сербської Православної Церкви неодноразово виступали проти української автокефалії. А нещодавно навіть було оприлюднено офіційну позицію цієї Церкви. Примітно, що спочатку так звана “офіційна позиція” з’явилась російською мовою на сайті Московської Патріархії і лише за два тижні – на офіційному сайті самої Сербської Церкви.

Однак у цьому документі є низка тверджень, які працюють проти самої Сербської Церкви та демонструють подвійні стандарти та брехню її керівництва, йдеться у публікації Cerkvarium.

“Сербська Православна Церква не визнає неканонічного “вторгнення” Святішого Патріарха Константинопольського на канонічну територію Святішої Російської Церкви”.

Цікавий аргумент. Проте сама ж Сербська Церква саме у такий спосіб отримала автокефалію. Вона перебувала у складі автокефальної Охридської архієпископії. І Вселенський патріарх Мануїл у 1219 р. дарував автокефалію Сербії і висвятив Саву Неманича (канонізований і відомий як св. Сава Сербський) на архієпископа. Хоча це була канонічна територія Охридського автокефального архієпископа, який протестував проти таких дій. Більше того, центральною подією 2019 року у Сербській Церкві є 800-ліття автокефалії. Тобто серби офіційно святкують події, які самі ж засуджують. Типова готтентотська етика ‒ усе, що нам вигідно ‒ то добре, а що нам не вигідне ‒ то зле.

“Один раз розкольник ‒ розкольник назавжди, окрім випадків щирого навернення та глибокого покаяння… належні до угруповання Малетича [мається на увазі єпископат УАПЦ ‒ прим. ред.] позбавлені апостольського наступництва та взагалі священства. Жодним документом, жодним, як кажуть, розчерком пера, неможливо перетворити те, що було, на неіснуюче, і те, чого не було – на існуюче”.

У цій цитаті два аргументи: про неможливість визнання розкольників та недійсність хіротоній у представників колишньої УАПЦ.

  • Про розкольників. 1991 року серби подолали свій розкол, який виник у 60-х роках минулого століття. Тоді з політичних причин і під тиском Йосифа Броз Тіто Синод СПЦ заборонив у служінні єпископа північноамериканського Діонісія. Він цього не визнав та заснував у США автокефальну митрополію під назвою “Вільна Сербська Православна Церква”. Після цього СПЦ позбавила його сану та чернецтва. 1963 року у монастирі Святого Сави у Іллінойсі (США), тобто вже у розколі, було здійснено архієрейську хіротонію Іринея (Ковачевича), який після смерті Діонісія й очолив цю церкву. Пізніше, 1991 року, після перемовин Сербська Церква визнала розкольників і прийняла їх в існуючому сані, нікого не висвячуючи повторно. Це означає, що вони все ж таки визнавали дійсність свячень розкольників. Про це є навіть офіційні документи. Більше того, до комісії, яка проводила перемовини з розкольниками, входив теперішній патріарх сербський Іриней, який тоді був єпископом Нішським.
  • Про УАПЦ. Хіротонію Іринея (Ковачевича), яку згодом визнала СПЦ, здійснили два представники УАПЦ: єпископи Григорій (Огійчук) та Геннадій (Шиприкевич). Цю хіротонію визнали, і ніхто тоді не казав, що в УАПЦ немає апостольського наступництва та священства. Виходить, як примиритися зі своїми сербськими розкольниками, то в УАПЦ є благодать, а як українці хочуть об’єднатися і не перебувати під владою Москви, то в УАПЦ раптово благодать зникає.

“Сербська Церква не визнає єпископат розкольників у якості православного єпископату, а духовенство розкольників – в якості православного духовенства, оскільки належні до крила Денисенка отримали “існування” від виверженого з сану, відлученого від Церкви і перебуваючого під анафемою архієрея”.

Тут варто нагадати сербам їхню власну історію. Після отримання автокефалії 1219 року у статусі архієпископії, серби захотіли статус патріархату. 1346 року король Сербії Стефан Душан скликав собор і проголосив Печьську Патріархію (це ще один аргумент проти тих, хто любить стверджувати, що церква поза політикою, і казати, що світська влада не має права займатись релігійними питаннями).

Тоді Константинопольський Патріарх піддав анафемі як Душана, так і новообраного Патріарха та усе сербське священство. Однак згодом усе духовенство та єпископат були визнані, і навіть ті, хто був висвячений підданими анафемі.

Отже, керівництво Сербської Церкви робить провокативні заяви, намагаючись хоч якось обґрунтувати свою позицію по Україні. Істинна їхня мета ‒ захистити себе від втручання Константинополя та не допустити автокефалії Македонії та Чорногорії.

Це виглядає дуже недолуго, адже всі “аргументи” проти автокефалії ‒ політичні і ґрунтуються на небажанні частини ієрархів (російських та сербських) визнати процес становлення націй, які були колишніми їхніми колоніями. І у цих заявах немає нічого духовного чи канонічного. За церковною риторикою криються цілком політичні цілі.

СХОЖІ НОВИНИ

В окупованому Криму затягують з реєстрацією ПЦУ &#... 23 квітня російські ЗМІ поширили інформацію, нібито в окупованому Криму відмовили у реєстрації єдиної парафії ПЦУ за заявою архієпископа Климента. ...
Новинський пригрозив прихильникам ПЦУ та пообіцяв ... Перехід храмів РПЦ в Україні (УПЦ МП) у підпорядкування Православної Церкви України проходить шляхом "рейдерських захоплень" за підтримки місцевої вла...
РПЦвУ перекладає відповідальність за пожежу в храм... 14 квітня у місті Люботин Харківської області спалахнув храм РПЦ в Україні (УПЦ МП). Хоча причина пожежі невідома, сайт РПЦвУ дорікає місцевій владі, ...
“Православні журналісти” запустили фей... Видання СПЖ, яке є по суті є рупором РПЦвУ (УПЦ МП), опублікувало новину про першу святу літургію ПЦУ за кордоном, супроводивши її неправдивою інформа...
РПЦвУ зліпила черговий фейк про парафії Рівненщини... Релігійні медіа, наближені до РПЦвУ (УПЦ МП), днями опублікували черговий фейк. Начебто губернатор Рівненщини Олексій Муляренко силоміць перевів грома...
Грузинські богослови вимагають у речника РПЦвУ Дан... Грузинських богослови опублікували у  Facebook звернення до протоієрея РПЦ в Україні (колишньої УПЦ МП) Миколи Данилевича, який надо пристрастно проко...
В РПЦ в Україні заявили про переслідування священи... Священику з Острога, главі відділу з питань врегулювання міжконфесійних конфліктів при Рівненській єпархії РПЦ в Україні (колишньої УПЦ МП) протоієрею...
Рівненська ОДА спростувала фейки про “сабота... На офіційному сайті Рівненської обласної державної адміністрації 14 березня з’явилася інформація про те, що у Facebook поширюється фейк про нібито саб...

Comments are closed.