НОВИНИ Чому в Україні горять старовинні церкви

Вогонь знищив 150-літній храм на Волині, в якому бувала Леся Українка, в Івано-Франківській області горіла дерев’яна церква, у якій знімали фільм “Вій”, а на Рівненщині пожежа зруйнувала храм, зведений ще 1650 року.

Після того, як вогонь спалахнув у знаменитому Соборі Паризької Богоматері, тема пожеж у старовинних храмах знову виринула на поверхню, йдеться у публікації ВВС Україна.

Православні й греко-католицькі – у різних регіонах України щороку палають церкви, пам’ятки архітектури XVII-XX століть.

Від 2002 року, за приблизними даними ДСНС, в Україні сталися кількасот пожеж у храмах, повністю вогонь знищив щонайменше 40.

Пожежники кажуть про порушення правил протипожежної безпеки, у церквах говорять про часті підпали.

Свічки й розетки “на чесному слові”

“Церкви дерев’яні, а поруч свічки, відкритий вогонь. Дерев’яні конструкції не оброблюють протипожежною сумішшю, немає протипожежної сигналізації, є недбале ставлення до електроприладів, трапляються підпали. Людська недбалість, людський фактор призводить до пожеж”, – говорить про причини пожеж у храмах експерт з пожежно-технологічної безпеки Сергій Святошенко, який багато років пропрацював у ДСНС.

Церкви, що оббиті пластмасовою вагонкою, яка згорає за лічені секунди, залишені непогашені свічки, огарки, які ще з тліючим гнітом складають до картонного ящика, неізольовані дроти, розетки, що тримаються “на чесному слові”, іконостаси, оздоблені світловими гірляндами, де перетираються проводи – з такими історіями у церквах мають справу рятувальники.

У ДСНС кажуть, що перед святами рятувальники традиційно проводять протипожежні рейди у храмах, священиків і вірян навчають, як захиститися від вогню, але і пожеж найбільше стається теж на свята.

Якщо до протипожежних заходів не почнуть ставитись серйозніше, храми горітимуть і далі, прогнозує пан Святошенко.

“Яке буде ставлення керівника, такими будуть і протипожежні заходи. Неважливо, який це об’єкт – церква, чи будинок, якщо все зроблено згідно норм протипожежної безпеки – організаційні, технічні умови, то процент виникнення пожеж зводиться до мінімуму. Якщо цим нехтують, не обробляють, то вірогідність пожежі зростає у два-три рази”, – каже експерт і застерігає – звертати увагу на протипожежну безпеку потрібно постійно, перевіряти, чи все вимкнено, чи погашені свічки.

Найбільше горить Львівщина

Саме непогашені свічки стали причиною пожежі у двох старовинних храмах минулого року на Львівщині, розповів представник управління ДСНС у Львівській області Орест Галонько.

У цьому регіоні згоріло найбільше старовинних церков. Протягом 1991-2018 років, за даними ДСНС, у Львівській області сталося 108 пожеж у церквах, повністю згоріли 28 дерев’яних храмів.

Тут, власне, найбільше давніх дерев’яних церковних споруд XVIII – XX століттях, їх близько 1000.

Що кажуть у церквах?

У церквах запевняють, що дотримуються всіх приписів пожежників, про зустрічі з якими звітують на своїх офіційних сайтах. Там говорять, що іноді причиною виникнення пожеж є саме підпали.

Так, коли у грудні 2018 року горів Свято-Троїцький храм у місті Ржищів, що на Київщині, священик з РПЦвУ (УПЦ МП) Георгій Гичка жалівся, що його свідчення про підпал не хотіли брати до уваги, а коли він викликав на допомогу, то правоохоронців цікавили не свідки підпалу, а нібито те, якого Патріархату храм горить.

2018 року на Житомирщині повністю згоріла церква, яку забрали в РПЦвУ і яка стояла порожньою. Пожежники декілька годин боролися з вогнем, врешті дерев’яні стіни храму і дах впали. У ДСНС заявили про коротке замикання в електромережі, як причину пожежі, проте, в РПЦвУ з такою версією не були згідні і говорили про підпал.

Comments are closed.