НОВИНИ, ТОП Владика Філарет скликає собор в обхід митрополита Епіфанія – ЗМІ

Почесний Патріарх Філарет на зустрічі із київськими священиками озвучив намір зібрати Помісний Собор та просив їх не поспішати з перереєстрацією Статутів у ПЦУ.

Про це ВВС повідомили учасники зібрання, передає РІСУ.

За даними видання, на зустріч до владики Філарета прийшли майже всі настоятелі, за винятком двох чи трьох.

Учасники зустрічі розповіли, що почесний Патріарх заборонив їм спілкуватись з пресою й розповідати про деталі розмови.

Розмовляти погодились всього двоє. Протоєрей Сергій Ткачук стверджує, що жодних документів не підписували, але певні рішення були.

Багатослівнішим був протоєрей Сергій Станкевич, який є щирим прихильником екс-предстоятеля УПЦ КП.

Він визнав, що на зустрічі йшлося про намір Філарета скликати Помісний Собор. Але, за його словами, остаточне рішення щодо його проведення озвучено не було.

“Священики говорили про Помісний Собор. Чи маємо вирішувати найважливіші питання на Помісному Соборі, чи в інший спосіб”, – розповів він.

На зауваження, що в чинному Статуті ПЦУ питання Собору чітко визначено і там немає Київського Патріархату, Сергій Станкевич парирував – “у якому статуті, грецькому?”.

“Владика проінформував духовенство про перебіг подій в Українській Православній Церкві та обговорив із присутніми актуальні питання з церковного життя”, – дуже коротко прокоментували зустріч у прес-службі почесного Патріарха Філарета.

Інші учасники зустрічі на умовах анонімності розповіли, що Філарет попросив їх поки не перереєстровувати статути у ПЦУ, а також озвучив намір зібрати Помісний Собор для скасування рішень Синоду Православної Церкви України.

При чому зробити це мають якомога швидше. Адже Синод ПЦУ зобов’язав усіх перереєструватись до 25 червня.

І у разі невиконання цієї настанови Синод може передбачити процедуру переходу київських парафій від Філарета у пряме підпорядкування Епіфанія.

“Буде скоро заява про скликання помісного собору”, – розповів один з учасників зустрічі з Філаретом.

Опонувати екс-предстоятелю намагались декілька людей, проте їхня думка почута не була.

Владика Філарет навіть сказав тим, хто хоче, йти до митрополита Епіфанія і він підпише відпускну грамоту, проте самі священники бояться, що у такому разі втратять свої храми.

Учасники зустрічі не змогли чітко пояснити, в якому форматі і як може відбутись Помісний Собор. І головне – за якими правилами його можуть скликати.

Можливо, буде посилання на колишній статут УПЦ КП, який абсолютна більшість ієрархів вже не визнають.

За даними співрозмовників, на такий Собор можуть прийти всього кілька єпископів, зокрема митрополит Білгородський Іоасаф з Росії. Він останніми тижнями чи не єдиний відкрито підтримує позицію Філарета.

Скільки туди прийде священників – теж відкрите питання.

Як і те, до чого може призвести проведення такого Собору – реального розколу й продовження існування Київського Патріархату на чолі з Філаретом, чи повної маргіналізації групи підтримки Філарета.

Принаймні учасники зустрічі говорять про страх, який вони відчувають перед владикою Філаретом і не можуть спрогнозувати, скільки з них наважаться не піти на Собор до нього.

Але коли від 25 червня Синод дасть їм підстави швидко перейти у підпорядкування Епіфанія, багато з трьох десятків київських настоятелів так і зроблять.

Про намір провести Помісний Собор в обхід предстоятеля ПЦУ джерела ВВС в оточенні Предстоятеля Епіфанія говорили ще в травні.

Тоді там стверджували – у разі такого сценарію для Константинополя єрархи та священники, які підуть на такий крок з владикою Філаретом, можуть вважатись розкольниками.

Хоча деякі співрозмовники у ПЦУ з-поміж єпископів радять не надто серйозно сприймати ініціативи Філарета і не перебільшувати їхні можливі наслідки.

Нагадаємо, 28 травня на сайті Філарета було опубліковано указ від імені УПЦ КП про “заборону у служінні” священика Олександра Трофимлюка, який є ректором Київської православної богословської академії. З поінформованих джерел Релігійній правді стало відомо, що протоієрей звернувся до Предстоятеля ПЦУ Епіфанія з проханням вийти з єпархії митрополита Філарета та перейти під керівництво Митрополита Київського Епіфанія.

Вранці 29 травня єпископ Шепетівський Адріан (Кулик)  повідомив про спробу Філарета захопити храм на Солом’янці, в якому служить о.Олександр. Проте громада одноголосно (380 голосів) підтримала свого настоятеля.

Окрім агресії проти о.Олександра, Філарет також навідався до Феодосійського монастиря з метою влаштування “присяги на вірність”. За даними єископа Адріана (Кулика), владика наказав наміснику Феодосійського монастиря вигнати з монастиря архієпископа Євстратія і його священика о.Сергія з родиною. Дружина о.Сергія вагітна на останьому місяці, чекає на другу дитину.

Пізніше того ж дня Предстоятель ПЦУ видав указ, яким заборонив використовувати бланки неіснуючого Київського Патріархату та тимчасово взяв під свою опіку релігійну громаду Покрова Пресвятої Богородиці в Солом’янському районі м. Києва на чолі з протоієреєм Олександром Трофимлюком.

Натомість на сайті Філарета було опубліковано його листа Предстоятелю ПЦУ, в якому він звинувачує Епіфанія у порушенні канонів.

Comments are closed.