СВІТ Президент Чорногорії прагне відновлення автокефалії Церкви за “українським сценарієм”

Президент Чорногорії Міло Джуканович виступив за відновлення автокефалії Чорногорської Церкви. Він стверджує, що це було б “важливим кроком на шляху подолання історичної несправедливості”.

Про це повідомляє РІСУ з посиланням на Радіо Свобода.

У зверненні до членів ним очолюваної Демократичної партії соціалістів в своєму рідному місті Нікшич Джуканович сказав, що він буде віддано працювати для здійснення цієї мети. В Чорногорії сподіваються на “український сценарій” визнання автокефалії.

Сербська Православна Церква (СПЦ), за словами Міла Джукановича, у Чорногорії “зберігає інфраструктуру великосербської ідеї”. Він уточнив, що “СПЦ намагається в будь-який спосіб гальмувати європейські прагнення і європейські амбіції сучасного чорногорського суспільства, бажаючи таким чином зберегти релігійну монополію в Чорногорії, гальмувати запровадження правової держави й користуватися тим, що їй не належить, згідно з правовою системою Чорногорії”.

У відповідь на таку заяву голови держави Чорногорський митрополит СПЦ Амфілохій заявив, що це “перший випадок, коли декларований атеїст створює Церкву”. Згаданий єрарх належить до так званих “яструбів” у рамках Сербської Церкви. Він був завзятим послідовником колишнього сербського президента Слободана Мілошевича й прихильником великосербської ідеї.

Відносини чорногорського уряду й єрархів СПЦ ускладнюються вже кілька місяців. Минулої осені Сербський Патріарх Іриней заявив, що “становище СПЦ в Чорногорії наразі гірше, аніж було в Османській імперії”. Чорногорію він назвав “історичною сербською землею” й “сербською Спартою”. Чорногорського президента деякі сербські владики тоді назвали “зрадником”. Джуканович відповів, що “СПЦ називає зрадником кожного, хто не є слугою російського імперіалізму, великосербської ідеології й агресивного святосавства (мається на увазі вчення св. Сави, першого сербського архиєпископа – ред.)”.

У листопаді минулого року парламент Чорногорії схвалив резолюцію, якою скасував рішення про приєднання до Сербії, яке було ухвалене в 1918 році. Тим рішенням сторічної давнини було позбавлено влади чорногорську династію Петрович-Нєґош і скасовано автокефалію Чорногорської Православної Церкви. Остаточним ударом по Чорногорії став у ті часи декрет регента Александра Караджорджевича, котрий згодом став королем, яким він 1920 року проголосив “з’єднання всіх православних церковних областей у Королівстві сербів, хорватів і словенців” (так до 1929 року називалася Югославія).

Comments are closed.