НОВИНИ, ФОТО/ВІДЕО Глави ПЦУ, УГКЦ і головний рабин відкрили меморіал пам’яті жертв Другої світової війни в Україні

21 серпня головний рабин Києва та України Яків Дов Блайх, глава ПЦУ митрополит Епіфаній і глава УГКЦ верховний архієпископ Святослав взяли участь у відкритті меморіального комплексу пам’яті жертв Другої світової війни в Україні “Пам’ятай” у місті Самбір на Львівщині.

Про це повідомляє “Релігія в Україні” з посиланням на сайти ПЦУ, УГКЦ та lmn.in.ua.

На території колишнього єврейського кладовища було освячено пам’ятний хрест воїнам ОУН–УПА – жертвам нацизму. Цей хрест – перший елемент майбутнього меморіалу пам’яті загиблих на цьому кладовищі від рук німецьких нацистів українців, євреїв та поляків.

У квітні 1943 року 1 200 єврейських чоловіків, жінок та дітей зігнано на цей цвинтар і розстріляно. Усіх їх поховали у величезній братській могилі. Декого закопали ще живим. 1944 року тут розстріляно 17 українських воїнів ОУН–УПА, борців із нацизмом. Також знайшли свій останній спокій єврейські жінки та діти, які ховалися на цьому кладовищі. Їх знайшли і знищили разом із тими українцями, які переховували в себе єврейські родини. Крім того, тут поховані поляки і роми, яких знищили нацисти.

Право відкрити меморіальний комплекс було надано голові Львівської обласної державної адміністрації Маркіяну Мальському, міському голові Юрію Гамару та родичу одного із загиблих Святославу Чухраю. У відкритті меморіалу також взяли участь посол Канади в Україні Роман Ващук, меценат Костянтин Темертей, представники обласної та міської влади, іноземні гості, мешканці Самбора, духовенство.

Предстоятель Православної Церкви України митрополит Епіфаній звернувся до присутніх із першосвятительським словом: “Не маємо права забувати про трагічні сторінки української і європейської історії XX століття, про великий подвиг борців за незалежність нашої держави. У своїх молитвах ми згадуємо мирних жителів, українців та євреїв, які на цьому місці увійшли у вічний спочинок, в яких насильно і безззаконно забрали їхнє життя – цінний дар, дарований Господом. Згадуємо і тих славних борців, які віддали свій останній подих за свободу та волю України. Бо немає більшого подвигу, аніж принести себе у жертву заради ближнього… Ми часто повторюємо, що трагедії минулого, зокрема, такі як Голодомор і Холокост, страшні геноциди ХХ століття, не повинні повторитися. Але одними словами неможливо зупинити зло. Ми повинні своїми справами та діями протистояти йому. І сьогодні ми звершили одну з таких дій: представники різних національностей та віросповідань засвідчили єдність у бажанні зберегти пам’ять про минуле та разом будувати мирне сьогодення і краще майбутнє — для Самбора, для Галичини, для України, для Європи і всього світу”.

Глава Української Греко-Католицької Церкви верховний архієпископ Святослав відзначив звернув увагу, що це відбувається у переддень свята Незалежності України: “Можливо, у ці дні, як ніколи, мешканці України повинні зрозуміти, що Українська держава – спільне благо, запорука щастя для усіх тих, хто проживає на її землі: українців, юдеїв, християн, мусульман; для усіх тих, для кого Україна є запорукою свободи, гідності, поваги і певного майбутнього… Але для того, щоб ми мали сьогодні Україну, хтось мусив за неї дуже дорого заплатити. Саме ці 17 молодих хлопців своїми кістками до нас говорять… А їхнє слово дуже цікаве – слово, яке руйнує будь-яке кліше комуністичної пропаганди, що донині хоче спотворити бажання українців мати свою державу. Члени ОУН–УПА, які згинули з рук тих самих убивць, які спричинили один із найбільших злочинів людства, – Голокост. І вони спочивають на старовинному єврейському кладовищі тут, у Самборі”.

Святослав відзначив, що свято “Самбірської злагоди” виходить далеко за національні, етнічні, конфесійні межі. Цього свята не було б, якби між нами не було єврейських братів. “Ми сьогодні хочемо показати тут, у Самборі, на старовинному єврейському кладовищі, що юдеї вміють шанувати християн і моляться за їхніх героїв, а християни-українці уміють пошанувати релігійні почуття навіть покійних юдеїв”, – додав він.

Глава УГКЦ також повідомив, що вони сьогодні починають великий проєкт упорядкування цього кладовища, “де кожен християнин, кожен українець буде пошанований відповідно до свого релігійного знамена. Як і кожен юдей, який спочиває тут, у землі України, знайде шану від її громадян”.

“Нехай приклад цих невинно убитих хлопців скаже сьогодні, що будь-яка людиноненависницька ідеологія – нацистська, комуністична – не розбирає чи ти християнин, чи юдей – вона вбиває всіх. … Якщо ми забудемо про ці злочини, то це горе може повторитися. Ми пам’ятаємо, щоби жити”, – наголосив Святослав.

Головний рабин України Які дов Блайх зазначив: “За нашими канонами на єврейському кладовищі не може бути символів інших релігій. У християн теж є свої традиції. Є давня приказка, що можна зробити усе за життя, не можна лише поховати себе. Гідно поховати людину та вшанувати її – це останнє добро, які можуть для неї зробити близькі. Демократія вимагає поваги до думки іншого. Якщо українці хочуть поваги у світі від інших народів, то вони теж повинні навчитися поважати інших. Парк пам’яті стане прикладом єдності та великої співпраці”.

“Щоб ця подія відбулася, довелося пройти тернистий шлях, докласти багато зусиль. Не завжди усе було просто. Встановлення і освячення цього хреста на єврейському кладовищі на честь загиблих за Україну вояків свідчить про те, що самбірчани мають у серці достатньо любові та розуміння до людей різних національностей та релігій, а також є прихильниками демократичних цінностей”, – сказав Юрій Гамар, міський голова Самбора.

Після покладання квітів і вшанування загиблих українців, свої релігійні обряди біля масового поховання євреїв, українців і поляків здійснили представники юдеїв, ПЦУ і УГКЦ.

Comments are closed.