НОВИНИ Російська автокефалія самопроголошена і не має Томосу – єпископ Вселенського Патріархату

Єпископ Вселенського Патріархату, архієпископ Тельміський Іов (Геча) повідомив, що абсолютно всі сучасні православні автокефалії, крім найдавніших Патріархатів, були створені Томосами Константинопольської Церкви.

Про це представник Вселенського Патріархату повідомив у розмові з Cerkvarium, передає Цензор.НЕТ.

“Навіть якщо брати історію Православної Церкви в Росії, то бачимо, що її автокефалія була самопроголошена 1448 року, коли в Москві обрали митрополита Йону самостійно, без дозволу Вселенського Патріархату. Цікаво наглосити, що ніколи не було дано Православній Церкві в Росії Томосу про автокефалію”, – заявив архієпископ.

Єпископ Вселенського Патріархату, архієпископ Тельміський Іов (Геча)

Він нагадав, що у 1589-1590 роках Вселенський Патріарх Ієремія ІІ просто нормалізував ситуацію, піднявши цю кафедру на патріарше достоїнство, при тому, що було дозволено Московському архієрею “називатися” Патріархом, при умові, що він мав поминати Патріарха Вселенського і вважати його “як свого главу і першого”, як сказано в грамоті.

Єрарх також додав, що всі пізніші автокефалії ХIХ-го і ХХ століття були проголошені Вселенським Патріархатом.

“Крім Вселенського Патріархату, в історії Православної Церкви жодна інша помісна Церква не проголошувала автокефалії. Правда, Православна Церква в Росії може претендувати, що вона проголосила автокефалію Православної Церкви в Грузії (1943 року), в Чехословаччині (1951 року) і в Америці (1970 року), але ці автокефалії не визнавалися повнотою Православної Церкви, тому що Православна Церква в Росії не має такої прерогативи надавати автокефалію”, – зауважив владика.

Архієпископ Іов також згадав про звернення Архієрейського собору УПЦ 1991 року, коли представники Української Церкви вже просили Вселенський Патріархат про автокефалію.

“Якщо автокефалія була б надана Українській Церкві одразу після проголошення незалежності України 1991 року, можна було б запобігти 30 рокам хворобливого і шкідливого розколу, який почався 1989 року”, – підсумував владика.

Comments are closed.