'); xhr.send(); });

НОВИНИ Атака з усіх фронтів. Як РПЦвУ очорнює ПЦУ й Україну на міжнародній арені

Про порушення прав своїх вірян РПЦ в Україні (УПЦ МП) скаржилася протягом літа і вересня 2019 року представникам ОБСЄ і ООН. Зі свого боку ПЦУ спростовувала звинувачення у захопленнях церков Московського Патріархату в Україні та просила захистити її вірян на окупованих територіях України, де РПЦвУ, навпаки, почуває себе панівною конфесією.

Про це повідомляє кореспондент порталу “Релігія в Україні”.

Зокрема, 19 вересня, голова Представництва РПЦвУ при європейських міжнародних організаціях єпископ Баришівський Віктор (Коцаба) взяв участь у щорічній нараді ОБСЄ у Варшаві, де виступив із заявою про порушення прав вірян. У своєму слові він зазначив, що від початку 2019 року “не припиняються акти насильства” щодо вірян РПЦвУ, а деякі з них носять агресивний характер. Правопорушники, за його словами, продовжують захоплення храмів РПЦвУ, злочинці наносять священникам та вірянам тілесні ушкодження, непоодинокими є випадки погроз та риторики ненависті, а обласні державні адміністрації без належного вивчення документів масово незаконно перереєстровують релігійні організації РПЦвУ на користь ПЦУ і часто така перереєстрація проводиться на підставі фіктивних протоколів зборів, на яких при цьому голосують особи, що не є членами релігійних громад РПЦвУ. За його даними, від початку 2019 року “насильницьким шляхом захоплено” 91 храм РПЦвУ.

Також єпископ Віктор висловив занепокоєння законом України, відповідно до якого усі релігійні організації з центром в країні-агресорі зобов’язані змінити свої найменування. Київська митрополія РПЦвУ звернулась до суду з відповідним позовом. Також було заявлено про переслідування клірика РПЦвУ — протоієрея Віктора Земляного, проти якого “продовжується кримінальне провадження за те, що він захищає права вірян”.

Про порушення прав вірян РПЦвУ також заявила правозахисна організація із консультаційним статусом при ЕКОСОС ООН “Public Advocacy” (“Громадський правозахист”), яку очолює Олег Денисов, радник з правових питань Київської митрополії РПЦвУ. Цією організацією було створено базу даних справ про “порушення прав вірян” РПЦвУ, яка розміщена на сайті центру документації ООН та доведена до відома Ради з прав людини ООН та Спеціальних доповідачів ООН.

Наостанок, єпископ Віктор повідомив представникам ОБСЄ та учасникам наради інформацію про те, що останні події в Україні свідчать про “фактичний провал проєкту надання томосу про автокефалію ПЦУ”.

“Позитивним фактом наради стало об’єднання зусиль представників Помісних Православних Церков у справі захисту прав своїх вірян. Позицію Української Православної Церкви підтримали представники Сербської Православної Церкви, а саме голова Юридичної ради Чорногорсько-Приморської митрополії протоієрей Велібор Джоміч та адвокат і член цієї ж ради Володимир Лепосавіч, який у своєму виступі висвітлив проблеми православних у Чорногорії”, – пише сайт Російської Церкви в Україні.

Своєю чергою архиєпископ Євстратій (Зоря), представник Православної Церкви України при Європейських інституціях, у своєму виступі зазначив, що “як і раніше, релігійні та світські представники російської сторони, включаючи представників Московського Патріархату з України, використовують можливості міжнародних зустрічей для поширення пропаганди, спрямованої проти незалежної Православної Церкви України”. Він відкинув звинувачення у захопленнях церков Московського Патріархату в Україні.

“Релігійні громади в нашій країні мають статус юридичної особи і відповідно до загального права на свободу совісті та віросповідання, а також відповідно до законів України мають право на своїх загальних зборах приймати рішення про відмову від юрисдикції одного релігійного об’єднання та приєднання до іншого релігійного об’єднання. Московський Патріархат намагається всіма доступними методами не допустити до того, щоби громади могли реалізувати таке право. Для цього використовується дезінформація, надзвичайний тиск, залякування активістів, тиск на владу тощо”, – сказав ієрарх ПЦУ.

“Як ми говорили раніше, ми відкриті та готові до конструктивного діалогу з представниками Московського Патріархату в Україні, в тому числі щодо механізмів реалізації прав релігійних громад. На жаль, як і раніше, замість діалогу, Московський Патріархат віддає перевагу ворожнечі та несправедливим звинуваченням, – наголосив він. – Ще одна важлива тема, яка потребує негайної реакції міжнародної спільноти, – це переслідування української православної громади на чолі з архієпископом Климентом з боку російської окупаційної влади, що відбуваються в Автономній Республіці Крим. Ховаючись за рішеннями російських судів, влада в окупованому Криму забрала храм у релігійної громади святих Володимира і Ольги в Сімферополі”.

Архиєпископ Євстратій від імені ПЦУ рекомендував БДІПЛ ОБСЄ та СММ в Україні розпочати моніторинг порушень свободи совісті та віросповідання в Криму, окупованому Росією регіоні України, особливо стосовно виконання рішення Комітету ООН з прав людини.

На цій же нараді 18 вересня у Варшаві на робочій сесії, що стосується юридичних перешкод безпеки журналістів, вже згаданий глава НВО “Громадський правозахист” Олег Денисов заявив про нерозслідування кримінальних проваджень у справі про напад радикалів С14 на офіс “Союзу Православних Журналістів” (СПЖ) та інформацію про переслідування священнослужителя РПЦвУ протоієрея Віктора Земляного. Слід зазначити, що СПЖ є нецерковною анонімною організацією, яка практикує поширення фейків та очорнює різні конфесії України, за винятком РПЦвУ.

24 вересня голова Представництва РПЦвУ при європейських міжнародних організаціях єпископ Баришівський Віктор (Коцаба) виступив спікером на паралельному івенті “Релігійні свободи сьогодні: становище Православних Церков в Україні, Північній Македонії, Чорногорії”, організованому неурядовою організацією “Громадський правозахист” під час 42 сесії Ради з прав людини ООН у Женеві. У заході взяли участь представники дипломатичних місій держав-учасниць ООН, працівники офісу Спеціального доповідача ООН з питань свободи релігії та переконань, представники міжнародних організацій та ЗМІ.

У своєму слові єпископ Віктор розповів, що закон України щодо перейменування релігійних організацій з УПЦ МП на РПЦвУ (із вказанням центру, розташованого у країні-агресорі, – ред.) не відповідає міжнародним правовим стандартам, а крім цього заявив про “численні випадки нападів та захоплень” храмів РПЦвУ, про “незаконну перереєстрацію” громад РПЦвУ та інше.

У заході також взяли участь голова відділу із врегулювання міжконфесійних відносин та захисту прав вірян у Рівненській області протоієрей Віктор Земляний та віряни, які нібито стали очевидцями порушень прав вірян у Рівненській єпархії. Голова організації “Public Advocacy” Олег Денисов зазначив: “Наразі протоієрей Віктор Земляний підтвердив свій статус правозахисника, залученого у діяльність інформування ООН про порушення прав людини, і має право на спеціальний міжнародний захист у випадку його переслідування за законну правозахисну діяльність. Наша правозахисна організація буде стежити за його справою та надаватиме необхідну інформацію безпосередньо до канцелярії Генерального секретаря ООН та Спеціального доповідача ООН із захисту правозахисників, які щорічно доповідають в ООН щодо дотримання захисту правозахисників, діяльність яких стосується подання відомостей про порушення прав людини в ООН”.

Напередодні, 23 вересня, Волинський окружний адміністративний суд розпочав адміністративне провадження до Державного реєстратора управління культури з питань релігій і національностей про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язав вчинити дії. “Приводом до розгляду справи став позов протоієрея Володимира Мелеся, який після захоплення храму звершує богослужіння у церковному будинку, та cім’ї якого неодноразово погрожували, в тому числі гранатами, представники ПЦУ”, – пише сайт РПЦвУ.

28 вересня у Вінницькій єпархії РПЦвУ розпочали збір підписів під зверненням до президента захистити права вірян РПЦвУ. У ці ж дні у Сарненській єпархії РПЦвУ розповіли представникам ОБСЄ про утиски вірян владою Рівненщини і представниками ПЦУ. Так само на Волині віряни РПЦвУ повідомили ОБСЄ про порушення їхніх прав із боку ПЦУ.

В РПЦвУ також зазначають, що на Буковині “представники ПЦУ чинять тиск на румунські парафії та насильно “перетягують”» до новоствореної структури, а румунська діаспора в Україні взагалі готова дзвонити в усі дзвони, аби не допустити підміни і незаконних переходів громад”. Ще у червні місцевий митрополит РПЦвУ Мелетій закликав президента відхилити розпорядження в.о. глави Чернівецької ОДА про “насильницькі переведення” 11 громад РПЦвУ до ПЦУ. У цьому ж місяці ця єпархія звинувачувала буковинських чиновників в тому, що вони “пропонують позбавляти батьківських прав” вірян РПЦвУ за залучення дітей до участі у церковних конфліктах.

Сайт РПЦвУ також повідомляє, що архітектори Олексій Шемотюк та Олександр Горбань, які 24 січня 2018 року намагалися вчинити підпал Володимиро-Ольгинського храму “Десятинного монастиря” РПЦвУ в Києві (йдеться про незаконно встановлений МАФ біля фундаменту Десятинної церкви, який за кілька років із палатки еволюціонував у кам’яну споруду, – ред.), звернулися до релігійної громади монастиря з покаянним листом. У “монастирі” зазначили, що зважаючи на покаяння та християнську любов, громада приймає зверненя і готова це підтвердити на черговому засіданні суду.

Також сайт РПЦвУ з посиланням на проросійські джерела повідомляє, що Державне бюро розслідувань порушило кримінальне розслідування проти колишнього директора департаменту Мінкульту у справах релігій і національностей Андрія Юраша за фальсифікацію у справі проти голови відділу з питань врегулювання міжконфесійних конфліктів при Рівненській єпархії, протоієрея Віктора Земляного. Документальне підтвердження цієї інформації не надається. У червні 2019 року Вінницька єпархія РПЦвУ скаржилася на те, що Андрій Юраш “розпалює міжконфесійну ворожнечу”. Також єпархія заявляла, що місцева влада потурає церковному рейдерству на Вінниччині.

У липні 2019 року під стіни Адміністрації президента прийшли віряни РПЦвУ, згуртовані в “Комітет захисту Конституції”, щоб протестувати проти створення нового державного органу – Державної служби етнополітики та свободи совісті при Міністерстві культури. У тому ж місяці голова Представництва РПЦвУ при європейських міжнародних організаціях єпископ Баришівський Віктор взяв участь у заходах 41 регулярної сесії Ради з прав людини ООН, яка тривала у Женеві. Він традиційно розповів про “порушення прав вірян” РПЦ в Україні.

У червні 2019 року клірик Волинської єпархії РПЦвУ протоієрей Олег Точинський виступив на конференції “Автокефалія для України і нова екклезіологія Фанару” в Салоніках (Греція), яку організували опозиційні до Константинополя представники духовенства. Крім того, на червневому зібранні представників єпархіальних юридичних відділів РПЦвУ керуючий справами Церкви митрополит Бориспільський і Броварський Антоній (Паканич) заявив про “більше 80-ти рейдерських захоплень наших храмів”.

Також у червні в приміщенні Вінницького єпархіального управління РПЦвУ відбулась зустріч єпархіального активу на чолі з архієпископом Вінницьким і Барським Варсонофієм з начальником місцевого Управління у справах національностей та релігій І. О. Салецьким. В єпархії зазначають, що учасники обговорення дійшли порозуміння щодо необхідності недопущення силових захоплень храмів. У свою чергу митрополит Поліський і Сарненсьий РПЦвУ Анатолій розповідав новопризначеному губернатору Рівненщини про порушення конституційних прав його вірян і парафій.

18 червня в єпархіальному управлінні Запорізької єпархії РПЦвУ відбулася зустріч із представниками спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні. Обговорювалися питання, пов’язані з сучасним релігійним життям в Запорізькому регіоні зокрема і в Україні в цілому. “Представники місії ОБСЄ висловили занепокоєння у зв’язку з появою неправдивих публікацій у ЗМІ відносно того, що нібито стався замах на життя керуючого архієрея Запорізької єпархії митрополита Луки”, – пише сайт РПЦвУ.

Цього ж червня віряни РПЦвУ з Тернопільщини, Волині, Буковини, Рівненщини записали 5 відеозвернень до президента Володимира Зеленського з проханням “захистити їх від церковних рейдерів, забезпечити їх фундаментальне право на свободу віросповідання і гарантувати верховенство закону”, а віряни трьох єпархій РПЦвУ Вінниччини влаштували молитовне стояння біля Вінницької ОДА, заявляючи про тиск з боку місцевих чиновників.

Разом з тим Вінницько-Барська єпархія ПЦУ відповіла на закиди Вінницької єпархії РПЦвУ, а саме “ультиматум двадцяти колишнім клірикам Вінницької єпархії РПЦвУ, які приєдналися до Православної Церкви України, з вимогою покаятися” і повернутися до складу Московського Патріархату. Вінницько-Барська єпархія ПЦУ нагадала, що від 11 жовтня 2018 року, коли Синод Вселенського Патріархату скасував зобов’язання синодального листа 1686 року, і до 5 січня 2019 року включно, коли був підписаний Томос про автокефалію ПЦУ, митрополит Вінницький і Барський Симеон, колишній ієрарх РПЦвУ, а також клірики і віряни, які висловили бажання приєднатися до ПЦУ, перебували в юрисдикції Константинопольської Цекрви, а після підписання Томосу стали кліриками автокефальної ПЦУ.

“Відтак Синод, який складається з ієрархів Автокефальної Руської Православної Церкви, що несуть своє служіння в Україні, не має канонічного права судити ієрархів та духовенство Автокефальної Помісної Православної Церкви України і тим більше позбавляти їх сану. В зв’язку із цим, нікчемними з канонічної точки зору є як накладені раніше єпископом РПЦвУ на кліриків УПЦ (ПЦУ) покарання у вигляді заборони у служінні, так і нинішній ультиматум, який опублікований на сайті Вінницької єпархії РПЦвУ”, – говорться на сайті ПЦУ.

У червні 2019 року сайт РПЦвУ повідомляв, що активіст ПЦУ жорстоко побив священника РПЦвУ в селі Грабове на Волині, а жителі буковинського села Рингач відкликають свої підписи на підтримку ПЦУ.

6 червня сайт РПЦвУ повідомив, що Луцький міськрайонний суд Волинської області прийняв рішення задовольнити скаргу протоієрея РПЦвУ Василія Гірника, якого намагалися насильно виселити з церковного будинку в с. Мирне, де він проживає і офіційно зареєстрований, про бездіяльність прокурора Волинської області – постановлено внести відомості про вчинення кримінального правопорушення до ЄРДР та розпочати досудове розслідування. Раніше, 23 травня, у Луцькому міськрайонному суді Волинської області було прийнято рішення задовольнити скаргу протоієрея РПЦвУ Афанасія Лейби про бездіяльність прокурора Волинській області, внести відомості про вчинення кримінального правопорушення до ЄРДР, детально опитати заявника, свідків та розпочати досудове розслідування. Священику “група агресивно налаштованих осіб завдала умисні легкі тілесні ушкодження”, пише сайт РПЦвУ.

Ще раніше, 20 травня 2019 року, Міністерство закордонних справ України через Постійне представництво України при відділенні ООН та інших міжнародних організаціях у Женеві надало відповідь на запит Спеціальних доповідачів ООН з питань, що стосуються порушення прав вірян РПЦвУ у 2014-2018 роках. МЗС України вважає, що права вірян РПЦвУ не порушуються. У зв’язку з цим Представництво РПЦвУ при європейських міжнародних організаціях заявило про незгоду з позицією МЗС.

Comments are closed.