СВІТ БПЦ оголосить позицію щодо ПЦУ згідно зі своїм місцем у диптиху – митрополит Пловдівський

У Болгарській Церкві стався конфуз, передає Сerkvarium.

У цей час єпископ РПЦ митрополит Волоколамський Іларіон (Алфєєв) разом з єпископом РПЦвУ Сильвестром (Стойчевим) перебувають у Болгарії, у місті Велико Тирново. Сюди вони прибули на відкриття конференції “Історія Болгарської та Російської Православних Церков як предмет наукового дослідження в Болгарії та Росії на сучасному етапі”, організованій подвір’ям РПЦ у Софії і Велико-Тирновським університетом “Свв. Кирило і Мефодій”.

Делегацію РПЦ планувалося прийняти на найвищому рівні, тобто зустріти Священним Синодом БПЦ у повному складі, але щось пішло не так.

Митрополит Пловдівський Микола, який активно протистоїть російському впливу в БПЦ, відмовився брати участь в цьому заході. З цього приводу він надав Патріархові Неофіту розлогу пояснювальну, яка, ймовірно, абсолютно не випадково була опублікована на офіційному сайті БПЦ. І, очевидно, не зовсім випадково напередодні ухвалення Собором ієрархії Елладської Церкви рішення про визнання ПЦУ.

Митрополит Пловдівський Микола

У пояснювальній митрополит Микола, зокрема, висловив вдячність Богу за те, що прийняття на найвищому рівні було скасоване, “оскільки інакше ми б не змогли нікого переконати в тому, що БПЦ не потрапила у залежність або не схильна до впливу”, та вказав на зв’язок візиту делегації РПЦ з “казусом Православної Церкви в Україні”.

Клірик наголосив на тому, що БПЦ не повинна приймати рішення щодо “українського питання” під дією зовнішніх факторів.

“З цією метою необхідно вжити системних, послідовних і принциповихі дій, за допомогою яких ми переконаємо православний народ Болгарії, що Патріарх і митрополити БПЦ твердо захищають православні догмати і канони, а зовнішні чинники відчують, що для БПЦ догмати і канони не є і ніколи не будуть предметом угоди”, – наголосив митрополит Пловдівський.

Він наголосив, що для початку необхідно “дуже чітко повідомити нашим братам з Російської Православної Церкви, але також і з Церкви-Матері – Вселенського Патріархату, а також з усіх інших помісних Православних Церков, що час, коли позиція Болгарської Патріархії буде оголошена публічно і повідомлена іншим помісним Церквам, залежить від місця, яке нам відведено у диптиху“.

“Оскільки диптихи Вселенського Патріархату і Московської Патріархії коливаються у рішенні, яке місце нам відвести, – а саме, восьме або дев’яте, – зазначимо, що після того, як Церква Русі прийняла християнство завдяки місіонерам з Болгарської автокефальної Церкви, вона відвела нам у диптиху дев’яте місце, далеко за самою собою, вона і почує нашу позицію не раніше, ніж висловляться всі інші патріархії, які вона вставила у свій диптих вище за Болгарський патріархат. Зрозуміло, всі помісні Церкви рівні між собою, і жодна з них не є більш важливою або великою і значущою, ніж інші, і будь-яка Церква може повідомити власну позицію у будь-який час, коли вважатиме за потрібне. Але я вважаю, що для нас у цей момент дотримання порядку за диптихом має принципове значення. Якщо хтось думає, що наша думка важлива і має бути почута раніше, нехай згадає, що Болгарська православна церква автокефальна від 927 року. Якщо він про це не пам’ятає, значить, наша позиція для нього не настільки важлива, і нехай він чекає так само, як і ми смиренно очікуємо на свою чергу, ту, яка нам визначена. Я впевнений, що всі інші помісні Православні Церкви поставляться з повним розумінням до цієї – процедурної – позиції БПЦ”, – наголосив митрополит Пловдівський Микола.

Болгарський клірик також наголосив, що для вирішення “українського питання” на перше місце необхідно поставити християнську любов у дії.

“Так зване “українське питання” – це питання про те, чи любимо ми наших українських братів у Христі саме як християн? Чи ми готові перетворити церковно-адміністративне питання на богословську і канонічну проблему через якісь політичні міркування світського, тимчасового характеру?” – запитує митрополит.

“Упевнений, що і в цьому казусі наш Священний Синод ухвалить рішення, яке як за своїм змістом, так і за часом і способом його оголошення покаже, що в Єдиній, Святій, Вселенській і Апостольській православній Церкві єдине, що має значення, це не те, хто на скільки великий, а наскільки твердо він дотримується Істини. Можна нас вважати маленькими і бідними, але те, що ми маленька і бідна Церква, не заважає нам мати гідність, відстоювати гідність Болгарської Православної Церкви – Болгарського Патріархату, і вимагати, щоб до нас ставилися з тією ж повагою, з якою ми ставимося до всіх інших”, – додав він.

З повним текстом перекладу пояснювальної митрополита Пловдівського Миколи можна ознайомитись за посиланням.

Comments are closed.