НОВИНИ Відкритий лист Салецького Авакову: “Дії поліції поглиблюють міжконфесійне протистояння”

Начальник управління у справах національностей та релігій Вінницької облдержадміністрації Ігор Салецький, якого 10 жовтня відсторонили від посади, написав відкритий лист міністру внутрішніх справ Арсену Авакову.

У листі, опублікованому на Facebook-сторінці чиновника, він просить дати об’єктивну оцінку ситуації, яка скалался на Вінниччині, коли Російська Церква в Україні (УПЦ МП) разом з Нацполіцією переслідує у судах чиновника за реєстрацію громад ПЦУ.

Нижче подаємо листа Салецького у повному обсязі.

Я, Салецький Ігор Олександрович, громадянин України, державний службовець, керівник управління у справах національностей та релігій Вінницької обласної державної адміністрації, змушений звернутися до Міністра внутрішніх справ України Арсена Авакова з проханням надати відповідне доручення компетентним підрозділам Міністерства дати об’єктивну оцінку ситуації, яка скалался на Вінниччині між субєктом владних повноважень та Головним управлінням національної поліції України у Вінницькій області.

Законом України “Про внесення змін до деяких законів України щодо підлеглості релігійних організацій та процедури державної реєстрації релігійних організацій зі статусом юридичної особи” від 17.01.2019 року № 2673-VIII визначено процедуру зміни підлеглості релігійних громад. Уповноваженим державним органом, що здійснює реєстрацію статутів релігійних громад та відповідну реєстрацію змін до відомостей Єдиного державного реєстру у Вінницький області визначено управління у справах національностей та релігій.
Реєстраційні дії уповноваженим органом здійснюються в межах чинного законодавства, на основі чітко визначеного переліку документів, які подають уповноважені особи релігійної громади.

Міністерство культури України надало офіційне роз’яснення, яке розміщене на сайті державного органу (http://mincult.kmu.gov.ua в розділі “Новини” за 21.03.2019 року) щодо зміни релігійними громадами підлеглості в канонічних та організаційних питаннях у зв’язку з прийняттям Закону України від 17.01.2019 року № 2673-VIII.

З моменту прийняття Закону України 173 релігійні громади Вінниччини розпочали процес зміни своєї підлеглості та перехід у підпорядкування Православної Церкви України, з них 130 – завершили процедуру державної реєстрації. У 20 випадках рішення уповноваженого державного органу щодо реєстрації статуту у новій редакції, у зв’язку із зміною підлеглості релігійних громад оскаржувалося священниками та вірянами УПЦ (в єдності з Московським Патріархатом) в адміністративному та господарському судах різних інстанцій.

Судами визнано, що спірні правовідносини, які ініційовані представниками Української Православної Церкви (в єдності з Московським Патріархатом), не є публічно-правовим спором, оскільки стосуються прав членів релігійної громади на канонічне підпорякування, а позовні вимоги спрямовані на захист цивільного немайнового права позивача. У зв’язку з цим питання має вирішуватися за правилами цивільного судочинства.

Головним управлінням національної поліції України у Вінницькій області на основі заяв священників і вірян УПЦ (в єдності з Московським Патріархатом) порушено кримінальне провадженне за ст. 356 КК України відносно мене, як посадової особи, що здійснив реєстраційні дії. При цьому, керівник Головного управління національної поліції України у Вінницькій області на власний розсуд трактує поняття членства в релігійній громаді, загальних зборів членів релігійної громади, їхні повноваження, які документи є достовірними, а які такими не є, намагається через існуючі інструменти тиску (відкриття кримінальних проваджень, подання в суд тощо) заборонити членам релігійних громад скористатись своїм правом щодо зміни підлеглості. А в цілому забороти мені діяти у відповідності до своїх повноважень.

Насторожує той факт, що розгляд поліцією Вінниччини заяв з боку представників ПЦУ щодо провокативних дій священників та вірян УПЦ (в єдності з Московським Патріархатом), фактів побиття ними та недопуску у храми членів релігійни громад ПЦУ списуються до справи. Такі дії мають ознаки системності та упередженості і можуть кваліфікуватися як пряма та опосередкована підтримку конкретної релігійної організації – УПЦ (в єдності з Московським Патріархатом).

Це створило прецедент, коли Головне управління національної поліції України у Вінницькій області фактично втрутилося у роботу державного органу та процес зміни релігійними громадами своєї підлеглості. Такі дії поліції мають негативний резонанс, створюють суспільну напругу та поглиблюють міжконфесійне протистояння.

Прошу Вас, Пане Міністре, надати доручення відповідним структурам Міністерства об’єктивно розібратися у ситуації, що склалася.

Салецький Ігор Олександрович

  • 10 жовтня вінницький міський суд відсторонив начальника управління у справах національностей та релігій Вінницької облдержадміністрації Ігоря Салецького від посади на 2 місяці – до 8 грудня.
  • Таке рішення суд ухвалив із подачі ГУ Нацполіції та прокуратури Вінниччини, куди звернувся керівник Вінницької єпархії РПЦвУ Варсонофій та голови релігійних громад цієї церкви у Луці-Мелешківській та Великій Кісниці.
  • Салецькому закидають “неправомірні дії” під час реєстрації релігійних громад сіл Лука Мелешківська та Велика Кісниця, які з РПЦвУ перейшли до ПЦУ, тобто змінили підлеглість.
  • Відсторонення Салецького на догоду МП зупинить процес розгляду справ у 35 судах, де за його участі релігійні громади вирішують спори про зміну конфесійної підлеглості.
  • Водночас раніше 32 суди різних інстанцій уже визнали правомірними дії управління під час реєстрації громад ПЦУ, які змінили конфесійну приналежність з РПЦвУ на ПЦУ.

Comments are closed.