НОВИНИ Москва вливає величезні фінанси для гальмування переходу громад з РПЦвУ – Юраш

Москва впливає на релігійну ситуацію в Україні через мережу своїх структур та осіб.

Так прокоментував в інтерв’ю “Главкому” гальмування переходу громад до помісної Української Православної Церкви (ПЦУ) директор Департаменту у справах релігій і національностей Андрій Юраш.

За словами Юраша, зараз для гальмування виходу громад з Московської Церкви (УПЦ МП або РПЦвУ) “включилися дуже потужні мережі, працюють цілі структури, юридичні служби, величезні фінанси”.

“Є велика кількість соціологічних даних, які говорять, що було і зберігається бажання великої кількості вірян, які на сьогодні ще перебувають у єдності з Московською Церквою, долучитися до помісної Церкви, проте є суб’єктивна, штучна і маніпулятивна – тенденція до гальмування цих переходів”, – зауважив посадовець.

Юраш наголошує, що у Департаменті у справах релігій і національностей стежать за дотриманням права вибору для всіх.

“Саме тому слід докладати максимальних зусиль, щоб більшість членів релігійних громад відповідно до норм закону, могли реалізувати своє право на визначення своєї юрисдикції. Більшість – це дві третини. Так визначає закон, хоча персонально я, виходячи з усталених принципів європейської демократії, переконаний, що для цього доцільно було запровадити просту більшість – тобто 50 + 1. Це є нормою. Але коли йшли дискусії, то ми приєднались до пропозиції – хай буде дві третини, щоб не було жодних юридичних сумнівів”, – пояснює Юраш.

Чиновник звернув увагу, що “ті, хто не хочуть об’єктивної дії закону, прагнуть середньовічних звичаєвих норм”.

“Ці сили почали потужно протистояти переходам, застосували величезну протидію. Саме тому ми сьогодні бачимо зменшення темпів. Остання соціологія Центру Разумкова говорить, що втричі менше тих людей, які ідентифікують себе з УПЦ МП, ніж тих, хто відносить себе до помісної, канонічної УПЦ, визнаної вже трьома Православними Церквами. Це означає, що потенціал зберігається”, – наголошує Юраш.

Він пояснив, що цей потенціал не реалізовується зараз у вигляді масових переходів через штучні перешкоди, що створюються “з боку багатьох структур, які модеруються з боку Москви”.

“Але Москва не впливає прямо на ситуацію в селі. Вона діє через певні свої моделі, структури, через певних осіб в Україні”, – додав Юраш.

Comments are closed.