СВІТ У Чорногорії борються за автокефалію і храми із Сербським Патріархатом

Уряд Чорногорії 10 грудня вніс до парламенту проєкт нового закону “Про свободу віросповідання”, який викликав протести Сербського Патріархату, який контролює абсолютну більшість храмів Чорногорської Республіки, що вийшла 2006 року із державного союзу з Сербією.

Патріархат передбачає, що за новим законом Чорногорія забирає всі старовинні храми і монастирі на користь невизнаної Чорногорської Православної Церкви, повідомляє Credo Press з посиланням на BalkanInsight.

“Уряд не має наміру входити в церкви і не має наміру перешкоджати будь-кому користуватися своїми релігійними правами в цих будівлях”, – запевнив міністр юстиції Чорногорії Зоран Пазин.

Водночас зміниться юридичний статус храмів, побудованих до 1918 року, – вони перейдуть з власності Сербського Патріархату у власність Чорногорської держави.

Прем’єр-міністр Чорногорії Душко Маркович запевнив, що уряд наполягатиме на ухваленні закону, незалежно від того, чи отримає він схвалення релігійних організацій.

Юридична рада Сербського Ппатріархату внесла 27 листопада в уряд Чорногорії свої пропозиції щодо зміни законопроєкту, однак вони були проігноровані.

Закон буде обговорюватися на спеціальній сесії парламенту Чорногорії в кінці грудня. Просербські опозиційні партії попередили, що можуть організувати масові акції протесту. “Закон створює небезпечну ситуацію. Якщо уряд проявить впертість, величезна кількість громадян вийде на протести”, – заявив депутат від просербського Демократичного фронту Предраг Булатович.

Закон встановлює “історичний вододіл”, пов’язуючи його з датою 1 грудня 1918 року, коли за результатами Першої світової війни Королівство сербів, хорватів і словенців анексувало Чорногорію, а її король Нікола I був скинутий із престолу і вигнаний з країни. Незабаром після цього дня Сербський Патріархат заявив про ліквідацію автокефалії Чорногорської Церкви і зайняв всі її храми, контроль над якими він зберіг і в комуністичні часи. Церковно-народний Собор у Цетіньє заявив про відновлення автокефалії Чорногорської Церкви 1993 року, проте за останні 26 років цієї Церкви, нині очолюваної Митрополитом Михаїлом Дедеічем, вдалося побудувати лише кілька десятків храмів.

Одночасно з розробкою нового закону влада Чорногорії встановлює контакти з Константинопольським Патріархатом на предмет визнання автокефалії Чорногорської Церкви “за українським сценарієм”, зі збереженням на перехідний період двох церковних юрисдикцій на одній території.

Comments are closed.