СВІТ Сутички і затриманий священник Сербської Церкви: Чорногорія ухвалила закон про церкви

У Чорногорії почалися сутички, протести, було заблоковано дороги після того, як парламент рано-вранці у п’ятницю, 27 грудня, бурхливо ухвалив закон про свободу віросповідання і правовий статус релігійних громад.

Про це повідомляє “Балканський оглядач“, передає “Європейська правда”.

“За” висловилися всі 45 присутніх у залі депутатів. Cеред них – представники керівної Демократичної партії соціалістів (DPS), Соціал-демократів (SD), Ліберальної партії, Боснійської партії, Хорватської громадянської ініціативи, албанської Нової демократичної партії Forca та опозиційної Соціал-демократичної партії (SDP).

Законопроєкт ухвалили за відсутності депутатів від опозиційного Демократичного фронту. Поліція напередодні голосування затримала всіх 18 депутатів політичної сили та чотирьох інших громадян після низки інцидентів в сесійній залі.

Вночі, під час обговорення законопроєкту, представники Демократичного фронту запустили в залі петарду, намагалися напасти на своїх колег з правлячої коаліції та опозиційної Соціал-демократичної партії та ледь не зламали обладнання на столі спікера. У результаті втрутилася служба безпеки парламенту.

Опубліковано Мариною Јочић Четвер, 26 грудня 2019 р.

Найбільш суперечливим положенням проєкту ухваленого закону є те, що релігійні громади повинні надавати докази володіння своєю власністю до 1918 року. Сербська Православна Церква вважає новий закон дискримінаційним. На думку СПЦ, він має на меті захопити її майно в Чорногорії.

Уряд Чорногорії наголошує, що проєкт закону відповідає найвищим міжнародним стандартам, включаючи Конвенції ООН, Європейську конвенцію з прав людини, прецедентне право Європейського суду з прав людини, а також керівні принципи Венеційської комісії та ОБСЄ.

Тим часом на знак протесту проти закону місцеві мешканці та священники СПЦ почали блокувати дороги. Заблоковано шосе Подгориця – Нікшич: протестувальники перекрили тунель “Будос”. Акція зібрала понад 1000 громадян. Більше 300 громадян заблокували Ядранську магістраль на розв’язці Тіват-Котор-Будва-Радовичі.

Заблоковані дороги й об’єкти інфраструктури в інших регіонах, а в Барі кілька десятків людей збиралися біля головного храму СПЦ та на головній площі міста.

В’їзди до Подгориці, які намагалися перекривати протестувальники, поліції вдалося розблокувати. Повідомлялося про інциденти, зокрема, люди закидали правоохоронців камінням.

Кілька осіб було затримано, у тому числі принаймні одного представника Сербської Православної Церкви.

Населення Чорногорії, що становить близько 620 тисяч осіб, є переважно православним, а основною Церквою є Сербська Православна Церква. Окрема Чорногорська Православна Церква не визнається іншими Православними Церквами.

Прозахідний президент Чорногорії звинуватив Сербську Православну Церкву в просуванні просербської політики і в прагненні підірвати державність країни від того часу, як 2006 року країна відкололася від набагато більшої Сербії.

Comments are closed.