СВІТ Президент Чорногорії попередив про неприпустимість “захисту прав сербів” як у 90-ті

Президент Чорногорії Міло Джуканович попереджає сербського президента Александара Вучича про неприпустимість “захисту прав сербів” як у 1990-ті роки.

Про це він заявив вінтерв’ю сербському інформаційному агентству Tanjug, додавши також, що чорногорська влада не відкличе закон про свободу віросповідання, передає Духовний фронт України.

Він наголосив, що масові протести проти закону, які, за його словами, є по суті політичними, хоч і “одягнені” у церковне вбрання, з чітким просербським характером, не можуть загрожувати ані владі, ані політиці, яку проводить влада. “Якби ми думали, що закон слід скасувати, ми його, звичайно, не прийняли б”, — зазначив Джуканович.

За його словами, влада Чорногорії готова до діалогу із Сербською Пправославною Ццерквою, але “про те, як імплементувати цей закон”.

Закон про свободу віросповідання та права релігійних громад, як наголосив президент Чорногорії, створює інституційні передумови для подальшого державного та духовного розвитку чорногорського суспільства як мультикультурної та мультиетнічної європейської держави, а також є важливим для відновлення автокефалії Чорногорської Православної Церкви. Джуканович зазначив, що зробить усе можливе, щоб об’єктивно поінформувати кожного громадянина Чорногорії про цілі цієї політики.

За словами чорногорського лідера, існує багато маніпуляцій, в основному пов’язаних з тим, що новий закон нібито легітимізував намір держави забрати майно СПЦ в Чорногорії.

“Це брутальна вигадка та підміна понять”, — наголосив Джуканович.

Він зазначив, що власність Сербської Церкви насправді є власністю держави Чорногорія, але вона була узурпована в період від 1986 до 2000 рік, і це підтверджується “незаперечними історичними фактами”.

Між тим, наголосив чорногорський президент, новий закон не загрожує релігійній свободі сербського народу в Чорногорії і не позбавить вірян СПЦ права користуватися церквами та монастирями, які зараз використовує Сербська Православна Церква.

Джуканович додав, що йому шкода, що частина сербського населення Чорногорії “була введена в оману наполегливими, дуже грубими політичними маніпуляціями просербських партійних лідерів”.

Чорногорський президент також прокоментував позицію президента Сербії Александара Вучича щодо подій навколо релігійного закону в Чорногорії.

“Він (Вучич) говорив про своє законне право піклуватися про становище сербського населення в Чорногорії, оскільки серби в Чорногорії становлять близько 28%. Звичайно, я розумію його інтерес до становища сербської меншини в Чорногорії, але, оголошуючи таку політику, він також посилався на сербів у Чорногорії як частину єдиної сербської спільноти, яка має слідувати спільному національному інтересу, який, логічно, визначається в Сербії”.

Але громадяни Чорногорії будь-якої національності повинні дотримуватися національних інтересів Чорногорії, а не інших держав, “тому що національні інтереси інших держав, навіть сусідніх країн, можуть дуже сильно суперечити нашим національним інтересам”, наголосив Джуканович. Він нагадав, що відновлення незалежності Чорногорії і прагнення до членства в НАТО суперечило національним інтересам держави Сербії.

В цілому, зазначив Джуканович, можна зрозуміти “зацікавленість президента Вучича в контролі за дотриманням права громадян сербської національності в Чорногорії та в інших сусідніх країнах, і його зацікавленість станом Сербської ПЦ на території інших країн, де вона функціонує” , але “наше попередження завжди було прямим та відвертим”: “Таку політику треба проводити дуже тонко”.

“Ще є свіжими спогади про події 1990-х років і тодішні спроби врегулювання прав громадян сербської національності в інших країнах регіону”, — додав чорногорський президент, наголосивши: якщо “піклуватися про права сербів, де б вони не жили” “надмірно та недостатньо уважно”, це може призвести до “небезпечної загрози суверенітету інших держав нашого регіону”.

  • 27 грудня 2019 року Чорногорський парламент ухвалив закон про свободу віросповідання, який спрямований на зменшення впливу Сербської Церкви в Чорногорії і передбачає націоналізацію храмів, зведених до 1918 року.
  • У країні почалися масові протести на підтримку Сербської Церкви, а на мітингу в Косово навіть помітили куратора з ГРУ РФ. В інформаційному полі Росія підтримує Сербську Церкву, а прагнення чорногорців мати власну Церкву пояснює “агресивним націоналізмом”.
  • Президент Чорногорії Джуканович звинуватив Сербську Церкву у підтримці ідеї Великої Сербії, тобто сепаратизмі: “Вони вважають, що Чорногорія була створена помилково”.
  • В середині січня президент Сербії Александар Вучич заявив про “безправне становище” сербів у Чорногорії та необхідність їх захищати.

Comments are closed.