ДУМКИ, СВІТ Російська розвідка каталізує Балкани через Сербського Митрополита – експерт

Рано чи пізно, але російська розвідка мала на Балканах вивести в активну стадію свій головний актив – релігію. І на тлі того як законодавча ініціатива Чорногорії “Про свободу віросповідання та переконань і правове становище релігійних громад” підірвала позиції Сербської церкви, будучи першим кроком на шляху позбавлення її абсолютної монополії, було підірвано і вплив Москви. Про це пише військово-політичний оглядач Олександр Коваленко на сторінках видання Одеський кур’єр.

Ні для кого не секрет, що Сербська церква ставиться до категорії найбільш відданих РПЦ, але це образно. Насправді ж вона є безпосередньо афілійованою філією РПЦ, що здійснює відповідну соціальну і політичну роботу в регіоні.

Читайте також: Патріарх Сербської Церкви погрожує Чорногорії “громадянською війною”

І не дивно, що Чорногорія заговорила про гіпотетичну автокефалію для своєї церкви, нехай і не гучно вголос, але прийнятий 27 грудня 2019 чорногорським парламентом закон на це, апріорі, натякає. Так само як і не дивно і те, що Сербська церква, маніпулюючи населенням, вивела на вулиці тисячі своїх прихильників не тільки по всій Сербії, але і Чорногорії.

Вельми примітним моментом було те, що в самий розпал протестів, в російських туристичних фірмах став украй затребуваним напрямок на Балкани серед ГРУ.

Наприклад, підтвердженим фактом було те, що коли в косовському місті Грачаніца на вулиці вийшли етнічні серби, які виступали проти закону про свободу віросповідання в Чорногорії, серед місцевих були помічені громадяни РФ, деякі з яких були представниками російської військової розвідки ГРУ.

При цьому, за даними місцевих ЗМІ, російські розвідники прибули в місто напередодні протестів, за підробленими документами, представившись співробітниками ООН в Косово (звичайне прикриття для російських розвідників, що діють на Балканах) і проводили зустрічі з місцевим духовенством в монастирі Грачаніци.

Читайте також: Чорногорія не піддасться на шантаж Сербської Церкви – Міло Джуканович

Але це все насправді лише прелюдія до того, що зараз реалізується на релігійному плацдармі Балкан. Так, Митрополит Сербської православної церкви Амфілохій зробив напередодні ряд резонансних заяв.

Перша – на думку митрополита Сербського надання Томосу Православної Церкви України “було згубним для Константинопольського патріархату”. Друга – митрополит зазначив, що активні противники закону готові до громадянської війни.

Таким чином, ми можемо з вами спостерігати, по суті, класичний сценарій дестабілізації регіону та маніпуляції релігійним питанням, який, до слова, намагалися застосувати і в ситуації з наданням Томосу про автокефалію ПЦУ.

Нагадаю, в найгостріший момент прийняття рішення про надання Константинополем Томосу про автокефалію ПЦУ і через якийсь час, практично вся пропагандистська машина РФ, в тому числі і на території України через її афілійованих персонажів і медіаресурси, ретранслювала наратив про громадянську війну на релігійному ґрунті.

Однак, ситуація на Балканах ускладнюється тим, що крім повного віддаленого, а часом і прямого контролю над політичною і релігійним життям Сербії з боку Москви, сам регіон як і раніше вибухонебезпечний. І інформаційний порядок денний в Сербії зберігає високі ризики для подібного вибуху, до недавніх пір, в основному, проєктуючи цей настрій щодо Косово.

У свою чергу, заяви такого релігійного діяча як Амфілохій, можуть бути нічим іншим як ще одним тригером проведеної каталізації соціально-релігійної обстановки в регіоні.

  • 27 грудня 2019 року Чорногорський парламент ухвалив закон про свободу віросповідання, який спрямований на зменшення впливу Сербської Церкви в Чорногорії і передбачає націоналізацію храмів, зведених до 1918 року.
  • У країні почалися масові протести на підтримку Сербської Церкви, а на мітингу в Косово навіть помітили куратора з ГРУ РФ. В інформаційному полі Росія підтримує Сербську Церкву, а прагнення чорногорців мати власну Церкву пояснює “агресивним націоналізмом”.
  • В середині січня президент Сербії Александар Вучич заявив про “безправне становище” сербів у Чорногорії та необхідність їх захищати.
  • Президент Чорногорії Джуканович звинуватив Сербську Церкву у просуванні інтересів РПЦ і підтримці ідеї Великої Сербії, тобто сепаратизмі: “Вони вважають, що Чорногорія була створена помилково”.

Comments are closed.