ДУМКИ, СВІТ “РПЦ по суті є сектою”. Латвійський журналіст нагадав, що Московська Церква ніколи не просила про...

Російська Православна Церква, яка досі не отримала права на самостійність від Вселенського Патріарха, цілком може вважатися нелегальною релігійною організацією, або навіть сектою, пише незалежний латвійський журналіст Зінтіс Знотіньш у статті “Казус Томосу: чому Православна Церква Латвії більше не хоче підкорятися РПЦ” для видання “Новые известия”.

Кремль завжди вважав, що за допомогою віри в Бога можна легко управляти народними масами. Недарма і за радянських часів, і за часів правління Путіна Москва завжди була особливо зацікавлена ​​в розширенні і підтримці свого впливу в Російській Православній Церкві (РПЦ), не тільки використовуючи її для чекістського контролю за населенням країни, а й для тиску на Православні Церкви сусідніх країн.

Водночас не можна забувати той факт, що і Патріарх Кирило, і його попередники досі не змогли вирішити одну найважливішу формальну проблему: вони не просили у Вселенського Патріархату Константинополя надати РПЦ Томос про автокефалію. Саме тому Російська Православна Церква по суті є нелегальною релігійною організацією або, іншими словами, сектою. Більш того, РПЦ не може вважатися незалежною, оскільки в XVI столітті вона визнала себе підпорядкованою Константинопольському Вселенському Патріархату.

Нагадаю, що Томос – це офіційний указ глави Православної Церкви, який найчастіше стосується надання підпорядкованій Церкві певного рівня автономії або права на повну незалежність, відому як автокефалія.

Тепер, коли ми усвідомлюємо цей неприємний факт, стає очевидним, що зміни повинні відбутися і в Латвійській Православній Церкві, яка хоч і вважає себе незалежною Церквою, але перебуває під наглядом РПЦ. Чи не означає це, що відповідні установи, в тому числі Вселенський Патріархат Константинополя, повинні оцінити канонічний статус Латвійської Православної Церкви, тому що в іншому випадку доведеться визнати, що православними вірянами в Латвії править самопроголошена секта.

Латвійська Церква Московського Патріархату

До того ж Латвійська Православна Церква має значно більший канонічний статус, ніж РПЦ, оскільки вона давно, ще 1934 року, отримала Томос про автокефалію від Вселенського Патріархату Константинополя. Це документ по суті і визнав незалежність Латвійської Православної Церкви.

Коли 1940 року СРСР окупував Латвію, Латвійська Православна Церква стала підкорятися РПЦ – у той час запобігти такому розвитку подій було неможливо. Церква відновила свою незалежність тільки 1992 року, коли Патріарх Московський Алексій II надав їй автономію, хоча і не мав права приймати таке рішення. Саме тому юридичну силу має здобути саме виданий 1934 року Томос про автокефалію Латвійської Православної Церкви.

Це дозволить вирішити питання: в якій канонічній структурі діє Латвійська Православна Церква, якщо РПЦ, яку вона визнала своїм керівником, ніколи не отримувала Ттомос про автокефалію? А також інше, не менш важливе: на якій підставі Латвійська Православна Церква підпорядковується і платить внески в РПЦ?

Як відомо, в жовтні 2018 року Константинопольський Вселенський Патріархат скасував Томос 1686 року, який передав Київську митрополію Московському Патріархату, і відтоді РПЦ втратила свої канонічні права втручатися у внутрішні справи Української Православної Церкви. У відповідь Москва розірвала зв’язки із Вселенським Патріархатом. Це стало першим подібним випадком історії Православ’я і ознаменувало собою дипломатичну поразку РПЦ.

Чи може в цій ситуації будь-яка Православна Церква, в тому числі і Латвійська підкорятися по суті нелегальній релігійній організації? Запитання риторичне…

Comments are closed.