СВІТ Патріарх Александрійський: Туреччина додає колючого терну в мирному співіснуванні релігій

Патріарх Александрійський і всієї Африки Феодор висловив своє велике горе через перетворення найбільш історичної християнської пам’ятки Сходу – Святої Софії – на мечеть.

Про це повідомляє Духовний фронт за посиланням на Orthodox Times.

“Хоча в цей період ми всі повинні разом боротися в гармонії проти невидимого ворога пандемії, Туреччина додає ще один великий шип у мирному співіснуванні народів та релігій”, – сказав предстоятель Александрійського Патріархату.

“З великим смутком і занепокоєнням мене повідомили про перетворення найбільш меморіальної християнської пам’ятки на Сході, Святої Софії, на мечеть. Цей виклик розхитує справи і підбурює, ще більше, вже неспокійні води через пандемію коронавірусу”, – сказав патріарх Феодор.

“Поки ми в Єгипті насолоджуємося релігійною свободою та мирним співіснуванням, і наш президент Сісі (Абдель Фаттах Ас-Сісі, президент Єгипту – ред.) щодня дарує правові центри нашим християнським церквам, тоді як політичні та державні органи нашої країни вільно дозволяють нам керувати нашими церквами, підтримувати їх, реконструювати та прикрашати їх, в Туреччині ми бачимо, що релігійні та культурні права використовуються для інших цілей, і перш за все ми бачимо, що історія змінюється і створюється новий поділ для особистих інтересів. З кафедри святого апостола Марка ми молимося, щоб логіка перемогла і щоб мир Божий запанував над світом”, – підсумував патріарх Александрійської  Церкви.

  • 29 травня з ініціативи Ердогана пишно відзначали 567-му річницю взяття Константинополя. Після цього президент Туреччини доручив своїм помічникам вивчити питання про зміну статусу собору Святої Софії з музею на мечеть.
  • Проти виступали Вселенський Патріарх Варфоломій, країни Євросоюзу, організація ЮНЕСКО, Папа Римський, представники Конференції католицьких єпископів і багато інших. Ердоган заявив, що Анкара не орієнтується на думку інших держав.
  • 10 липня суд Туреччини дозволив змінити статус Софії, анулювавши рішення 1934 року про перетворення собору на музей.
  • Напередодні президент Туреччини заявив, що в мечеті Ая-Софія богослужіння розпочнуться з 24 липня.
  • Собор Святої Софії був побудований в VI столітті за часів правління візантійського імператора Юстиніана I. Протягом тисячоліття собор вважався найбільшим у світі християнським храмом. Після захоплення Константинополя 1453 року військами Османської імперії собор став мечеттю. Через майже 500 років Ая-Софія отримала статус музею. З 1985 року собор включений до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Comments are closed.