НОВИНИ, ФОТО/ВІДЕО У Полтаві новобудову прикрасили рунами і свастиками. Єврейська громада готує заяву

У Полтаві новозбудовану кафе-пекарню прикрасили рунами і солярними символами, схожими на ті, що використовували нацисти.

Це викликало суспільний резонанс, тож на подію відреагував Український інститут національної пам’яті.

Науковці визнали, що солярні символи не є забороненими в Україні, однак, рекомендували власнику прибрати їх через несприйняття громадянами на фоні суспільної травми від нацистського режиму.

Своєю чергою головний рабин України Моше Реувен Асман повідомив у Facebook, що планує звернутися до правоохоронних органів.

“Кілька разів розмовляв з представниками єврейської громади міста Полтави і з рабином міста рав Йосі Сегалем. Вони, як і всі нормальні жителі міста шоковані тим, що відбувається – будинок вже кілька тижнів стоїть в самому центрі Полтави зі свастиками, а влада досі ніяк не відреагувала. Тому, я буду змушений звернутися до правоохоронних органів, щоб привести в дію закон про заборону нацистської символіки, чим і є свастика”, – наголосив рабин.

“Похвально те, що Інститут національної пам’яті втрутився. Але він видав лише рекомендацію, а свастику треба видалити негайно”, – додав він.

Зазначається, що наприкінці липня полтавці звернули увагу на те, що новобудову на вул. Соборності, 5а, прикрасили свастикою та рунами.

Власник будівлі кафе-пекарні Геннадій Сікалов пояснив, що таким чином повертає на вулиці українських міст “традиційні знаки” і проводить просвітницьку роботу, зазначає місцеве видання “Полтавщина”.

Щоправда, за кілька днів символи зняли з фасаду. Сікалов припустив, що це зробили невідомі, яким не сподобався такий крок. Наступного дня після цієї розмови знаки знову висіли на новобудові.

Співробітники УІНП дослідили фотографії фасаду та пересвідчились, що світлини з мережі відповідають дійсності. Вони з’ясували, що на них зображена лівобіжна свастика (left-facing swastika), овальні солярні символи, а також знаки, схожі на давні германські руни.

Фахівці інституту нагадали, що в Україні заборонена символіка нацистського тоталітарного режиму. Частина 5 статті 1 Закону “Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки” містить перелік забороненої нацистської символіки:

  • символіка Націонал-соціалістичної робітничої партії Німеччини (НСДАП);
  • державний прапор нацистської Німеччини 1939-1945 років;
  • державний герб нацистської Німеччини 1939-1945 років;
  • найменування Націонал-соціалістичної робітничої партії Німеччини (НСДАП);
  • зображення, написи, присвячені подіям, пов’язаним з діяльністю Націонал-соціалістичної робітничої партії Німеччини (НСДАП);
  • зображення гасел Націонал-соціалістичної робітничої партії Німеччини (НСДАП), цитат осіб, які обіймали керівні посади в Націонал-соціалістичній робітничій партії Німеччини (НСДАП), вищих органах влади та управління нацистської Німеччини та на окупованих нею територіях у 1935-1945 роках.

Оскільки, зазначена у законі символіка включає лише правобіжну свастику (right-facing swastika), зображена на фасаді кафе-пекарні символіка формально може не належати до символіки націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарного режиму.

Разом із тим, Український інститут національної пам’яті вважає за необхідне додатково вивчити це питання і звернутися із відповідними запитами до фахівців.

Comments are closed.