СВІТ

/

03.07.2019 - 12:31

“Таємні вечері” емісарів з Москви. Духовенство РПЦ налагоджує зв’язки з представниками Фанару

Московський Патріархат значно активізував свою діяльність в сфері міжцерковних відносин. Багато що з того, що сталося в останні дні, має загадковий характер.

Про це пише оглядачка Мілена Фаустова для видання “НГ-Релігії”, передає Credo Press.

23 червня почалася поїздка голови Відділу зовнішніх церковних зв’язків (ВЗЦЗ) митрополита Іларіона (Алфеєва) до Греції. На офіційному сайті ВЗЦЗ зазначається, що “митрополит Іларіон прибув до Греції для здійснення паломництва місцями проповіді апостола Павла, яке приурочене до проведення в єпархіях Елладської православної церкви традиційних пам’ятних заходів на честь цього святого”.

Митрополит Іларіон і архієпископ Ієронім

26 червня голова ВЗЦЗ зустрівся з главою Елладської церкви архієпископом Афінським і всієї Еллади Ієронімом. Як вказує сайт Московського Патріархату, ” під час бесіди були порушені питання, що стосуються двосторонніх відносин”. На думку ж грецьких ЗМІ, зустріч могла мати одну з двох цілей. Це може бути пошук шляхів припинення конфлікту між Московським і Константинопольським Патріархатами, що виник через участь Вселенського Патріарха Варфоломія у створенні Православної церкви України (ПЦУ). Архієпископ Афінський може послужити посередником між опонентами. Інша можлива мета візиту – спроба перешкодити визнанню ПЦУ з боку Ієроніма.

Нагадаємо, що відповідно до Томосу від 29 червня 1850 року Елладська церква була визнана Константинопольським Патріархом Анфімієм IV, який, однак, зафіксував ряд умов, що забезпечують особливий статус “матері-церкви” в Греції. Тож вплив Константинополя на Афіни великий.

11 червня ц.р. архієпископ Ієронім зустрічався в Стамбулі з Варфоломієм на честь дня тезоіменитства Вселенського Патріарха. При цьому був присутній і Предстоятель ПЦУ митрополит Київський Єпіфаній (Думенко). За заявою прес-служби Константинопольського Патріархату, глава Елладської церкви взяв участь у спільній молитві разом з главою ПЦУ. Однак в РПЦ ці повідомлення спростували.

“Співслужіння не було. Архієпископ Афінський і всієї Еллади Ієронім був присутній на вечірньому богослужінні в монастирі “Живоносне джерело”. Виявилося, що там же був присутній предстоятель новоствореної ПЦУ Єпіфаній”, – наводить “РИА Новости” слова заступника голови ВЗЦЗ Московського Патріархату протоієрея Миколи Балашова.

28 червня митрополит Іларіон (Алфєєв) зустрівся з Патріархом Олександрійським і всієї Африки Феодором II. Зазначається, що “сторони обмінялися думками з питань, що стосуються двосторонніх відносин між Олександрійською та Російською православними церквами, а також міжправославних відносин”.

Феодор II був одним з чотирьох предстоятелів помісних православних церков, які 18 квітня ц.р. зустрілися на Кіпрі для обговорення церковної ситуації в Україні. За підсумками бесіди вони підписали комюніке, в якому закликали “всі сторони конфлікту” працювати над “захистом вірян, а також священних храмів і монастирів від захоплень і будь-яких насильницьких дій, звідки б вони не надходили або які б причини або мотиви їх ні породжували”. Учасники зустрічі на Кіпрі, де крім Олександрійського були предстоятелі Антіохійської, Єрусалимської і Кіпрської Православних Церков, також висловили готовність допомогти у врегулюванні ситуації, яка склалася між Константинопольською та Російською православними церквами.

23 червня на території Туреччини, що перебуває у канонічній юрисдикції Константинопольського Патріархату, відбулася ще одна важлива подія: Патріарх Варфоломій звершив спільне богослужіння з главою Православної церкви в Америці (ПЦА) митрополитом Тихоном (Моллардом). На офіційному сайті ПЦА вказується, що її глава перебував у паломницькій поїздці святинями Каппадокії, а також викладено вітальний лист митрополита на адресу Патріарха Варфоломія, в якому, зокрема, йдеться про тісну дружбу, яка склалася між двома патріархатами і їхніми вірянами.

Варто зазначити і те, що Православна церква Америки досі не визнана Вселенським Патріархатом як автокефальна юрисдикція, тоді як в диптиху (послідовному списку церков від часу їх утворення для поминання під час молитви їх предстоятелів) РПЦ вона значиться, хоч і на останньому, 15-му місці. У диптиху Константинополя цей рядок займає ПЦУ, яку, до речі, ПЦА визнати відмовилася.

Деякі західні ЗМІ розцінили цю зустріч ієрархів як “підготовку грунту” для можливого примирення Патріарха Варфоломія і Патріарха Московського і всієї Русі Кирила. Тим більше що наступного дня після спільного богослужіння в Каппадокії, 24 червня, співробітник Управління зовнішніх зв’язків і міжцерковних відносин ПЦА протоієрей Назарій Полатайко відправився до Києва на урочистості, присвячені дню тезоіменитства, п’ятиріччя предстоятельського служіння і 75-річчя глави Української православної церкви Московського Патріархату митрополита Онуфрія (Березовського). До слова, привітати першоієрарха УПЦ МП прибули представники 11 з 15 існуючих помісних церков світу (насправді офіційні привітання направили предстоятелі лише трьох церков – Болгарської, Сербської і Польської, від решти були клірики, які не були уповноважені представляти позицію всієї Церкви, – ред.). Цілком ймовірно, що Назарій Полатайко обговорив з митрополитом Онуфрієм і зустріч Тихона з Варфоломієм.

Цими ж днями у Відні пройшла міжнародна конференція, присвячена питанням ксенофобії в сучасному світі. Згідно з сайтом Віденської католицької архієпархії, за одним столом під час конференції перебували заступник голови ВЗЦЗ РПЦ архімандрит Філарет (Булеков) і “права рука” патріарха Варфоломія митрополит Гальський Еммануїл Адамакіс. На сайтах Московського і Константинопольського Патріархатів про конференцію зовсім не згадується.

Можливо, все перераховане свідчить про певну закулісну діяльність. Схоже, і в Москві, і в Константинополі усвідомили, що гострий конфлікт не принесе беззастережної перемоги жодній зі сторін і чим довше триватиме розкол, тим більший іміджевий збиток буде завдано обом церквам.

Детальніше

СВІТ

/

02.07.2019 - 14:43

В РПЦ не змогли прокоментувати появу дівчини у бікіні на яхті Патріарха Кирила

У РПЦ МП відмовилися коментувати фото з молодими людьми в купальниках на яхті “Паллада”. За

Детальніше

СВІТ

/

02.07.2019 - 13:20

Вірян у Бразилії замилував кіт Джуніор, який почав кумедно вмиватися під час служби

Кілька місяців тому в одній з парафій в Бразилії з’явився красивий бездомний кіт. Пухнастому

Детальніше

СВІТ

/

01.07.2019 - 16:41

Росія планує створити православний “Ватикан” на базі Сергієвого Посада

Консалтингове бюро “Стрілка” на замовлення держкомпанії Дом.РФ підготувало стратегію

Детальніше

НОВИНИ СВІТ

/

27.06.2019 - 12:03

Спікер РПЦ Лейгода: “Україна перетворюється на Ватерлоо для Патріарха Варфоломія”

Константинополь “вплутався у завідомо програшну справу”, надавши Томос Українській церкві.

Детальніше

СВІТ

/

27.06.2019 - 08:35

В РПЦ розкритикували серіал “Чорнобиль” як спробу Заходу “нанести удар” по ядерній промисловості РФ

Спікер РПЦ і член Громадської палати РФ Олександр Щипков розкритикував американський

Детальніше

Всі новини