В ході розкопок в Мегіддо в Ізраїлі вчені виявили недоторкане поховання віком 3,6 тисяч років. Місце розташоване в 30 км на південь від Хайфи на півночі країни. Про це повідомляє Седмиця.

На гробницю археологи натрапили випадково. Спочатку вони помітили тріщини в поверхні недалеко від того місця, де в 1930-х рр були виявлені залишки палаців. А в 2016 році знайшли коридор, що веде до похоронної камери.

Археологи кажуть, що вони приголомшені відкриттям “чудової і недоторканої” похоронної камери в стародавньому ханаанскому місті-державі Мегіддо, відомому зокрема по Біблії.

National Geographic повідомив, що “екстраординарна” знахідка може бути ключем до розгадки таємниці династії, яка керувала областю на південь від Хайфи (в наш час частина Ізраїлю), до її завоювання Єгиптом в 15 столітті до нашої ери.

Протягом майже п’яти тисячоліть, з 3000 до н. е. до 1918 року, Мегіддо служив важливим стратегічним перевалом для міжнародних військових і торгових шляхів. Мегіддо згадується в «Одкровенні Іоанна Богослова» 16: 16 як місце під назвою “Армагеддон”, назва походить від Хар-Мегіддо, або “Пагорб Мегіддо.”

Археологи стверджують, що вони виявили гробницю 15-го століття до н. е., тобто, того періоду, коли Мегіддо був оточений протягом семи місяців силами єгипетського фараона Тутмоса III, і в кінцевому підсумку здався. Тутмос III перетворив Ханаан в провінцію своєї імперії.

Ізраїль Фінкельштейн і Маріо Мартін з Тель-Авівського університету, а також Метью Адамс з Інституту археології ім. У. Ф. Олбрайта, які проводять розкопки в Мегіддо з 1994 року, виявили підземний коридор біля палаців бронзового століття ще в 2016 році. У відкритій камері знаходилися останки трьох людей: чоловіка, жінки і дитини, які були прикрашені майстерними золотими і срібними прикрасами. Чоловіка вінчала золота діадема, яка свідчить про високий рівень майстерності місцевих ремісників.

“Мова йде про елітне сімейне поховання. Про це можна говорити, оскільки сама будівля монументальна, знахідки виключно багаті, а також тому, що поховання знаходиться в безпосередній близькості від палацу правителя”, – сказав Фінкельштейн.

У похованні виявили приношення, в тому числі предмети з золота.

Більш того, археологи виявили, що інші людські останки також були поховані в гробниці на більш ранньому етапі, наслідуючи практику стародавніх похоронних обрядів в регіоні. Крім ювелірних виробів, збереження трьох тіл після їх поховання, в порівнянні з іншими, які були переміщені, дає впевненість у тому, що вони мали велике значення, повідомила член команди розкопок Мелісса Крадіч.

Дослідження ДНК тіл, знайдених похованими в Мегіддо, має на меті визначити, чи мають останки звичайних жителів ханаанского міста-держави ті ж особливості, що і у елітних правителів. Результати можуть змінити уявлення про населення Ханаана, так як вчені давно вважають, що хуррити, жителі гір, що з’явилися в регіоні в четвертому і третьому тисячолітті до н. е., могли відігравати велику роль в будівництві перших міст на Близькому Сході.

“Ці дослідження можуть зробити революцію в нашому знанні про населення Ханаана”, – сказав Фінкельштейн.

Раніше в липні 2017 року археологи виявили останки дорослого чоловіка і дитини на місці біблійного міста Гезер в Ізраїлі. Жертви, мабуть, загинули близько 3200 років тому, коли завалилася палаюча будівля,  вони були поховані під попелом і уламками з сирцевої цегли.

Це відкриття дозволило дослідникам констатувати, що знайдено підтвердження даними, збереженими завдяки Стелі Мернептаха, які стосуються облоги фараоном міста і завоювання Гезера, в якому були спалені багато будинків.

Comments are closed.