Експерт пояснив, кому потрібен фейковий лист Луки до Кирила з відмовою очолити РПЦвУ

Днями у мережі з’явився документ – нібито лист митрополита Запорізького РПЦвУ (УПЦ МП) Луки Коваленка до Патріарха Кирила, в якому він нібито відмовляє очільникові РПЦ у  пропозиції очолити РПЦвУ замість митрополита Онуфрія.

Експерти вважають цей лист фейковим.

Редакція РІСУ звернулась за роз’ясненнями до експерта – релігієзнавця Дмитра Горєвого.

– Як Ви розцінюєте цей лист? Чи є він справжнім?

– Я думаю, що це фейк, проте дуже вдалий та якісний фейк. Його творець вочевидь знає як виглядає бланк Запорізької єпархії УПЦ МП, печатка та підпис митрополита Луки. Я думаю, що навіть є справжній лист з такими вихідними даними (номером та датою). Він скоріш за все має інший зміст. Але автор фейку за допомогою фотошопу наклав на тіло листа свій текст. Тобто маємо справу з якісним фейком.

– Чому Ви вважаєте, що це фейк?

– По-перше, тому, що такі речі, як обговорення посад при живому предстоятелю філії МП в Україні, не здійснюються листуванням. Такі питання вирішуються виключно при живому спілкуванні. Так, звичайно, зараз кордони закриті. Але на мою думку, вони би зачекали відкриття кордонів і все одно зустрілись тет-а-тет. Я не бачу аж такої нагальної необхідності змістити Онуфрія саме у березні. Можна було почекати пару місяців, нічого кардинально не змінилося б.

По-друге, зверніть увагу на дату. Лука відповідає 19 березня, отже Кирил написав йому дещо раніше, у першій половині березня, на межі першої та другої декад. У цей час в Україні тільки впроваджували карантин, а у Росії про це тільки говорили. У Кирила у цей час було стільки проблем (згадаємо протистояння патріархії та губернатора у Петербурзі), що, м’яко кажучи, йому було не до України.

По-третє, дивує мова листа. Він написаний фразами у стилі самого Кирила, але аж ніяк не Луки. “Історічєскіє народи Русі”, “іскрєннє вєрю, что”, “нєканонічєскоє вторженіє” і так далі. Ці вирази Кирил постійно вживає у своїх проповідях. Він дуже обережний у висловлюваннях, і в нього відповідний вокабуляр. Лука ж навпроти – давно злетів з катушок і його проповіді часто схожі на словесний понос. А отже це не його слова.

Моя думка така, що автор фейку просто нарізав фраз з виступів Кирила і використав їх. Також на підтвердження цієї гіпотези свідчить перше речення другого абзацу, де йдеться про необхідність відновлення патріаршества на “русской зємлє”. Тематика відновлення патріаршества – суто російська тематика, пов’язана з ХХ століттям. До України та теперішнього моменту вона не має жодного відношення.

– Кому було потрібно робити такий фейк?

– Не є секретом, що в середовищі Московського Патріархату є боротьба за посаду очільника філії в Україні. Онуфрій вважається слабкою фігурою, яка недостатньо протистоїть українському суспільству, владі та іншим конфесіям. Більш агресивною особою вважається керуючий справами митрополит Антоній, який, як стверджують, вже давно бажає усунути Онуфрія і зайняти першу кафедру у цій Церкві. В нього є конкурент – митрополит Лука з Запоріжжя, який своїми максимально безглуздими, провокаційними і відверто хамськими заявами заробляє бали у кураторів та єпископату УПЦ МП. Я думаю, що цей лист – це спроба Антонія злити конкурента. Показати, що Лука нездатний до керування Церквою і сам від цього відмовляється. Таким чином Антоній лишається єдиним головним претендентом на посаду очільника Московського Патріархату в Україні.

Детальніше

МАНІПУЛЯЦІЇ НОВИНИ СВІТ

/

29.03.2020 - 13:12

Заклик афонських ченців вішати хрести на дверях виявився фейком

У суботу, 28 березня, на Святій Горі Афон спростували заяви про заклик афонських ченців поміщати

Детальніше

МАНІПУЛЯЦІЇ НОВИНИ

/

24.03.2020 - 13:26

ООН нібито засудила релігійну нетерпимість в Україні – фейк із Кремля

Російські ЗМІ щодня лякають вигадками про зростання релігійної нетерпимості в Україні. Мовляв,

Детальніше

МАНІПУЛЯЦІЇ СВІТ

/

14.02.2020 - 10:40

Більше половини підроблених підписів: Москва домоглася свого “томосу” шантажем і примусом

У Російської православної церкви таки є Томос, але із більше половини підроблених підписів. Про

Детальніше

МАНІПУЛЯЦІЇ СВІТ

/

11.02.2020 - 11:52

Закон про релігію в Чорногорії “призупинено”: черговий фейк на захист Сербської Церкви

Російські ЗМІ зарано оголосили Сербську Церкву переможицею, передає Сerkvarium. 7 лютого

Детальніше

МАНІПУЛЯЦІЇ НОВИНИ

/

24.01.2020 - 11:47

Як створюється міф про “гоніння на канонічну церкву” на прикладі села на Волині

Волинь стала тим регіоном, де в найбільш гострій формі відбувається обкатка пропагандистської

Детальніше

Всі новини