Предстоятель Православної Церкви України митрополит Епіфаній в ексклюзивному коментарі “Релігійній правді” відреагував на заяви владики Філарета, який оголосив про скликання “собору УПЦ КП” на 20 червня. Також очільник ПЦУ розповів про можливі рішення синоду Церкви щодо дій Філарета та наслідки проведення ним “собору” ліквідованого Київського Патріархату.

– Владика Філарет до цього часу робив лише заяви, не переходивши до конкретних дій. Цього тижня він пішов далі, проголосивши проведення “собору УПЦ КП” 20 червня. Як Церква та ви, як Предстоятель, збираєтесь на це реагувати? Чи вже готова позиція з цього приводу?

– Зараз ми готуємо заяву. Вона стосується саме дій Патріарха Філарета і його бажання провести так званий собор. Він взагалі немає ніякого права проводити будь-які собори. Навіть якщо він і опирається на колишній статут розпущеної УПЦ КП, то згідно навіть цього статуту, собор скликає Патріарх разом з синодом, тобто, не одноосібно. Він немає підтримки єпископату ПЦУ, окрім Іоасафу Бєлгородського, тому навіть практично скликати канонічний собор у нього немає жодної можливості. Тому якщо такі дії будуть зроблені, це буде антиканонічно і буде суперечити будь-якому здоровому глузду.

– Церква і ви, як Предстоятель, будете і надалі спостерігати за деструктивними діями владики Філарета, висловлюючи занепокоєння, чи будуть певні кроки, аби зупинити його у цьому процесі?

Загалом, ми робили все, аби Патріарх Філарет почув загальну думку Церкви, а не опирався тільки на власне бачення майбутнього розвитку Православної Церкви України. А що ми бачимо? Ми бачимо, що є загальна думка Церкви, підтримка тих постанов, які прийняті 15 грудня на соборі, підтримка статуту, підтримка Томосу. А є відповідні ієрархи, їх двоє (владика Філарет та Іоасаф Бєлгородський – ред.), які мають іншу думку щодо об’єднавчих подій.

– Якщо все ж цей собор відбудеться, якщо приїдуть до владики Філарета кілька ієрархів, певне духовенство, що відбудеться далі?

– Він автоматично себе відмежовує від канонічної автокефальної Церкви України. Відійде. Це не розкол. Це від’єднання невеличкої частки ієрархів та духовенства від визнаної автокефальної Православної Церкви України.

– Синод ПЦУ буде якось реагувати на дії владики Філарета після проведення ним цього “собору УПЦ КП”?

– Наприкінці червня запланований синод ПЦУ. Ми керуємося зараз соборним розумом. Не приймаються рішення одноосібно з боку предстоятеля. Якщо буде необхідність у прийнятті якихось рішень, які стосуються майбутнього нашої Церкви, ми будемо приймати це колегіально, соборно, на священному синоді. Якщо буде необхідність – будемо скликати архієрейський собор.

– Ми правильно зрозуміли, що можливі рішення щодо дій Філарета будуть прийматися вже на синоді?

– Тільки на синоді. Колегіально. Ми керуємся соборно. А не одноосібно, як було до цього часу. Тому я, як предстоятель, зважаю на думку інших ієрархів Церкви, на думку духовенства і мирян, які складають повноту нашої єдиної помісної Української Православної Церкви.

Нагадаємо, 11 червня у Києві відбувся Форум української інтелігенції “За Українську Православну Церкву! За Київський Патріархат!”.

У заході взяли участь політичні і громадські діячі, представники козацтва та ветерани АТО.

Окрім того, владика Філарет заявив, що не визнає Томосу та О’бєднавчого собору 15 грудня, що призвело до критики в суспільстві та середовищі релігієзнавців колишнього Патріарха Філарета.

15 грудня в стінах Софії Київської на Об’єднавчогому соборі було прийняте рішення про розпуск УПЦ КП та УАПЦ. Предстоятель УПЦ КП Патріарх Філарет підписав документи про ліквідацію Київського Патріархату та відмовився від будь-яких посад в ПЦУ.

Comments are closed.