Директор департаменту у справах релігій та національностей Міністерства культури Андрій Юраш в ексклюзивному інтерв’ю «Главкому»спрогнозував, як поведуть себе парафії Московського Патріархату після створення в Україні єдиної Помісної Церкви і отримання Томосу, пише РІСУ.
На його думку, Українська Православна Церква Московського Патріархату залишиться без половини своїх громад.
«На сьогодні у Московського Патріархату найбільше громад лише тому, що на старті (мова про 1991 рік, коли Україна отримала Незалежність, – «Главком») інші конфесії, зокрема, Київський Патріархат та УАПЦ мали абсолютно різні стартові умови», – розповів Андрій Юраш.
На початку 90-х років УПЦ (МП – ред.) була спадкоємицею Московського Патріархату і єдиною дозволеною структурою в Радянському Союзі.
«І коли незалежні від МП структури почали формуватися, УПЦ в єдності з Московським Патріархатом вже мала 10 тисяч парафій», – каже Юраш.
За його словами, МП входив у «змагальний період» вже з готовою матеріальною базою, з системою монастирів, духовних навчальних закладів, з підтримкою Москви. «І ця різниця стартового потенціалу далася взнаки», – вважає чиновник.
До того ж мережа Московського Патріархату була по всій Україні: ці регіональні структури на рівні єпархіальних управлінь, комісій, адміністративних органів сприяли поширенню впливу Російської Церкви. Наприклад, Київський Патріархат у багатьох регіонах починав з нуля. Але вже з 1995 року проявилася інша тенденція: почалося зростання відсотка києвоцентричних громад.
«А потенціал зростання Київського Патріархату в масштабах всієї держави був і є набагато сильнішим, аніж розвиток УПЦ МП», – впевнений Андрій Юраш.