2018 року багато в чому завдяки зусиллям президента Петра Порошенка Українська Православна Церква отримала статус автокефальної. Константинопольським Патріархатом був наданий Томос. Але після перемоги на виборах опонента Порошенка – Володимира Зеленського – почали звучати побоювання щодо “реваншу” і, зокрема, щодо скасування Томосу.
По-перше, щодо реваншу – він неможливий апріорі!
Є державна система, яка виробляє спільну ідеологічну політику, і її вектор не залежить особливо від настрою керівника держави або його переваг, і в релігійному полі також.
Томос – це як народження, як отримання паспорта. Це буває один раз. Дали документ – і все. Звичайно, можна позбавити людину громадянства, але людиною вона бути не перестане. Те, що я скажу – не найкращий приклад, але все-таки… Діти народжуються від шлюбу і кохання, а іноді – на жаль, від зґвалтування. Але вони не перестають бути дітьми.
Якби Москва не включила свою антагоністичну щодо автокефалії української Церкви політику, то все було б мирно і по любові.
Але повторюся – не Константинополь причина конфлікту.
Автокефалія Української Церкви – доконаний історичний факт. Питання не підлягає обговоренню. Нереально, щоб Константинополь визнав своє діяння недійсним. Тому і немає жодної причини.
Москва, ясна річ, намагається вставляти “палки в колеса”. Для Москви поки що нереально визнати, що Українська Церква стала незалежною. Тим більше що особисто для Патріарха Кирила це іміджевий проект – з одного боку, не відпустити Україну в церковному плані. З іншого боку, не ввійти в історію як людина, за якої “велика” Російська Церква втратила Україну. І довести державі: мовляв, “ви Союз розвалили, а я в церковному плані його тримаю”. Релігійності і церковності тут нуль. Виключно пиха і політика.
Але не вічні ані Путін, ані Кирил. Все пройде, все встане на свої місця.