Академік з Брістольського університету Джерард Чешир заявив, що зміг розшифрувати манускрипт Войніча, який залишався загадкою для вчених понад 100 років.
Дослідник стверджує, що визначив мову і систему письма за два тижні, пише УНН з посиланням на матеріал наукового видання Phys.org.
“Текст написаний протороманською мовою — предкові сучасних мов, на яких зараз говорять в Португалії, Франції, Іспанії і т. д. Його повсюдно використовували в Середземномор’ї в період Середньовіччя, але майже ніхто на ньому не писав, тому що мовою держави і Церкви була латинь. Тому протороманська вважалася загубленою до сьогоднішнього дня”, — розповідає Чешир.
Учений з’ясував, що цей рукопис склали домініканські черниці в якості довідника для Марії Кастильської, королеви Арагону. Зараз академік зосередився на тому, щоб перекласти текст цілком.
Манускрипт Войніча називається так на честь польського антиквара Вільфреда Войніча, який купив його 1912 року у чоловічого духовного ордена Римсько-католицької церкви Ордена святого Ігнатія.
Текст намагалися розшифрувати ще в XVII столітті — одну з перших спроб зробив празький алхімік Георг Бареша. Але найбільше рукописом стали цікавитися в ХХ столітті.
Після довгих досліджень деякі вчені почали сумніватися, що манускрипт взагалі можна прочитати — історик Ніколас Гіббс прийшов до висновку, що текст складається не зі слів, а з абревіатур.
“Але я зрозумів, що манускрипт не був зашифрований, а просто написаний на мові, чий алфавіт складався з знайомих і незнайомих нам символів. У ньому немає великих літер, подвійних приголосних і розділових знаків”, — каже Чешир.