Релігієзнавець Ігор Козловський вважає, що проведення владикою Філаретом закритого зібрання священиків не є розкольницьким та не матиме юридично жодних наслідків для ПЦУ.
Про це він розповів в ефірі 5 каналу, передає РІСУ.
“Сказати, що це щось було неочікуване – неможна. Я спостерігав за ним (владикою Філаретом, – ред) ще коли він був Митрополитом Київським Московського Патріархату майже 40 років. Це людина потужна, амбітна, має великий досвід, але ті самі риси позитивні можуть стати і негативними. Він бачить своє, і його бачення розвитку православ’я в Україні збігається з моделлю Московського Патріархату. Ми розуміємо, людина там виросла, вона була частиною, вона сама брала участь у розбудові Московського Патріархату”, – пояснює Козловський.
На думку релігієзнавця, іншої моделі розбудови Церкви владика Філарет не знає і не визнає.
“Він справді зробив дуже багато і шана йому величезна. Але ж зараз розбудовується ПЦУ, яка об’єднує різні гілки православ’я. Це робочий процес, зрозуміло, що не швидкий. Ніхто й не очікував, що вони одразу об’єднаються”, – зазначив Козловський.
Він зауважив, що для Церкви важливо створити свою українську модель.
Релігієзнавець також додав, що вимога не ставити владику Філарета на чолі ПЦУ, була розумною.
“Він відомий далеко за межами України. І Вселенський Патріарх розуміє небезпеку для розвитку Церкви”, – вважає Козловський.
За його словами, ситуація наразі тривожна для розвитку Церкви, але робоча.
Нагадаємо, 28 травня на сайті Філарета було опубліковано указ від імені УПЦ КП про “заборону у служінні” священика Олександра Трофимлюка, який є ректором Київської православної богословської академії. З поінформованих джерел Релігійній правді стало відомо, що протоієрей звернувся до Предстоятеля ПЦУ Епіфанія з проханням вийти з єпархії митрополита Філарета та перейти під керівництво Митрополита Київського Епіфанія.
Вранці 29 травня єпископ Шепетівський Адріан (Кулик) повідомив про спробу Філарета захопити храм на Солом’янці, в якому служить о.Олександр. Проте громада одноголосно (380 голосів) підтримала свого настоятеля.
Окрім агресії проти о.Олександра, Філарет також навідався до Феодосійського монастиря з метою влаштування “присяги на вірність”. За даними єископа Адріана (Кулика), владика наказав наміснику Феодосійського монастиря вигнати з монастиря архієпископа Євстратія і його священика о.Сергія з родиною. Дружина о.Сергія вагітна на останьому місяці, чекає на другу дитину.
Пізніше того ж дня Предстоятель ПЦУ видав указ, яким заборонив використовувати бланки неіснуючого Київського Патріархату та тимчасово взяв під свою опіку релігійну громаду Покрова Пресвятої Богородиці в Солом’янському районі м. Києва на чолі з протоієреєм Олександром Трофимлюком.
Натомість на сайті Філарета було опубліковано його листа Предстоятелю ПЦУ, в якому він звинувачує Епіфанія у порушенні канонів.
3 червня владика Філарет влаштував у себе зібрання київських священиків. Були ухвалені певні рішення, які владика просив учасників зустрічі не розголошувати. За даними ЗМІ, йдеться, зокрема, про скликання собору в обхід митрополита Епіфанія для скасування попередніх рішень Синоду Православної Церкви України.