Владика Філарет буде і надалі розбудовувати Київський Патріархат, але він буде залишатись маргінальним через позбавлення ліцензії.
Таку думку висловив релігієзнавець, директор Центру релігійної безпеки Дмитро Горєвой у коментарі журналісту УНН.
“У нього прихильників мало, але йому байдуже. Він буде висвячувати на єпископів священиків, які хочуть бути єпископами через престиж. Але його церква буде маргінальною, і невідомо, яким буде її правовий статус, оскільки статут Київського Патріархату знятий з державної реєстрації, і Синод, який відбувся, відбувся незаконно. Я не знаю, як Філарет вирішуватиме цю ситуацію з державою. Фактично він діє нелегально”, – зазначив Горєвой.
За його словами, керівництво ПЦУ, у свою чергу, не може застосовувати до Філарета якихось жорстких санкцій через почуття вдячності й пієтету через те, що владика дав старт кар’єри більшості з них.
Нагадаємо, 24 червня Священний Синод ПЦУ ухвалив заходи у відповідь на влаштоване Філаретом зібрання з метою “відновлення УПЦ КП”.
Зокрема, було вирішено підпорядкувати Митрополиту Київському і всієї України як їхньому безпосередньому єпархіальному архієрею всі парафії та монастирі Києва, які до 15 грудня перебували у складі УПЦ КП.
Крім того, Філарета було позбавлено канонічних прав і обов’язків, пов’язаних з управлінням єпархією.
Також учасників “собору” Філарета покарали “за активну участь у діях, спрямованих на збурення протистояння у церковному середовищі”. Так, Преосвященного Іоасафа (Шибаєва), митрополита Білгородського і Обоянського, та Преосвященного Петра (Москальова), єпископа Валуйського, вікарія Білгородської єпархії, виключили зі складу єпископату Православної Церкви України.
25 червня владика Філарет на брифінгу заявив, що не визнає рішень Синоду ПЦУ, оскільки не належить до ПЦУ. Також він в черговий раз розкритикував Томос та переповів російський фейк про угоду між Порошенком і Варфоломієм.
Зазначимо, що раніше релігійні експерти розвінчали аргументи владики проти Томосу. А радник Порошенка та ідеолог автокефалії Ростислав Павленко спростував закиди про “списки монастирів”, які Україна нібито має передати Константинополю згідно з угодою про співпрацю.