Спочатку владика Філарет говорить про Томос, помісну Церкву і Вселенського Патріарха одне, а через півроку – зовсім інше. І якому з Філаретів вірити?
Релігійна правда створила 9-хвилинний ролик, в якому порівняла заяви колишнього Патріарха за ключовими темами від середини 2018 року до цього часу. І зміни ці – кардинальні.
Нижче також наводимо текстову розшифроку заяв владики Філарета (усі заяви владики наведені у лапках).
18 грудня 2018 року
“Сьогодні ми разом”
“І це завдяки насамперед рішучості Вседленського Патріарха Варфоломія. Він виявив велику мужність, що пішов на крок визнання Української автокефальної Церкви”.
29 червня 2019 року
“Це був не наш Собор”
“Це був не наш Собор, а це був Собор Константинопольської Церкви, на якому обрали Предстоятеля. А після обрання Предстоятеля ми отримали Томос, а Томос не такий Томос, який мають інші автокефальні православні церкви. Не такий”.
18 грудня 2018 року –
“Ми досягли в Україні утворення автокефальної Церкви”
“Ми досягли утворення в Україні єдиної Української православної автокефальної Церкви. Акт цей має епохальне значення, бо за всю історію тисячолітню ми ніколи не мали визнаної автокефальної Української Церкви”.
25 червня 2019 року
“Ми не належимо до цієї так званої ПЦУ”
“Ми не належимо до цієї так званої ПЦУ, і тому їх постанови нас не стосуються”.
15 грудня 2018 року
Філарет підписав постанову Помісного Собору УПЦ КП про ліквідацію.
Пункт 1 постанови: “Припинити діяльність релігійного об’єднання Української Православної Церкви Київського Патріархату шляхом об’єднання та приєднання до утворюваної Православної Церкви України”.
8 травня 2019 року
“Справа в тому, що Київський Патріархат не ліквідований”.
14 грудня 2018 року
Філарет у листі до Вселенського Патріарха відмовився від будь-яких посад у новій Церкві.
“Я не планую займати будь-яку іншу виконавчу посаду нової Церкви, крім посади постійного члена Синоду”, – йшлося у листі.
1 липня 2019 року
“Я буду після отримання Томосу керувати Церквою”
“Була домовленість, що я буду після отримати Томосу керувати Українською Православною Церквою Київського Патріархату”.
11 жовтня 2018 року
“Головним для нас є створення автокефальної Української Церкви”
“Головним питанням для нас є створення в Україні єдиної помісної автокефальної, незалежної від Москви Української Церкви. Але для того, щоб створити цю єдину Церкву, потрібно об’єднатися двом Церквам в одну Церкву”.
20 червня 2019 року
“В Україні існуватимуть три Церкви: УПЦ МП, ПЦУ та УПЦ КП”
В Україні буде уже Українська Православна Церква Московського Патріархату, буде Православна Церква України, яка має Томос, але Томос обмежений, у підпорядкуванні Константинопольського Патріархату. І буде існувати третя, незалежна Церква – Українська Православна Церква Київського Паnріархату”.
22 грудня 2018 року
“Ростив його – Бог”
“Ростив його (Епіфанія, – ред.) – Бог. Я бачив серед усього єпископату його як найбільш здатного бути моїм наступником. Принциповість, освіта, непідкупність, уміння організувати і багато інших якостей, які я бачив”.
17 січня 2019 року
Минуло 11 днів після отримання Томосу…
“Я бачив його як більш достойного бути Предстоятелем Української православної церкви. І тому висунув його і підтримую до кінця”.
На запитання, якою він бачить свою роль у помісній Церкві, владика Філарет відповів: “Сьогодні Предстоятель Української Православної Церкви є митрополит Епіфаній, але я не відмовляюсь від участі у розбудові Української Церкви”.
6 липня 2019 року
“Епіфаній обманул”
“Обманули. И президент обманул, и митрополит Епифаний обманул”
22 грудня 2018 року
“Не себе звеличувати, а створити єдину Церкву”
“Мета моя – створити єдину в Україні православну Церкву. Не себе звеличувать, а досягти мети, яку я поставив з самого початку. І заради цієї мети, тобто заради єдиної Української православної Церкви я поступлюся цим”
6 липня 2019 року
“Я буду фактически руководить Украинской Церковью”
“Хотя я и не буду Предстоятелем, но я буду фактически руководить Украинской Церковью на территории Украины”.
14 червня 2018 року
“Якщо отримаємо Томос – Українська Церква буде одна”.
“Якщо ми отримаємо Томос, то Українська Церква буде одна, і не просто Церква одна, а найбільша Церква”
Липень 2019 року
“Не згідний з текстом Томосу”
“Не згідний з усім, що написано в Томосі”.
На зауваження журналіста про те, що текст Томосу став відомий ще 6 січня 2019 року і тоді Філарет лишався у хороших стосунках з Епіфанієм, зокрема святкував спільно з ним своє 90-річчя, владика відповів: “Так. Ми взнали зміст Томосу після 6 січня, тобто коли цей Томос митрополит Епіфаній отримав. Через деякий час ми узнали зміст. І зміст свідчить, що ми не маємо тієї автокефалії, яку мають інші автокефальні Церкви. Це правда”.
17 січня 2019 року
Минуло 11 днів після отримання Томосу.
“Зараз ця Церква не тільки є найбільшою в Україні, а й отримала Томос. А ніхто не вірив”.
То якому з Філаретів вірити?