Побачити стародавні манускрипти Єрусалима стало можливим завдяки унікальній зйомці сховища стародавніх рукописів, відзнятій в Єрусалимському Патріархаті Вірменської Апостольської Церкви (ВАЦ).
Настоятель вірменського монастиря Святих архангелів в Єрусалимі, кандидат богословських наук, вардапет (вчений архимандрит в ВАЦ) Гевонд Оганисян з благословення архиєпископа Нурхана Манукяна, Єрусалимського Патріарха, зняв і опублікував Відеодокументи про друге в світі за величиною сховище древніх рукописів, повідомляє РІСУ з посиланням на Седмицю.
Відео вірменською мовою з російським перекладом і субтитрами вже розміщено на різних медіамайданчикаї. Унікальність зйомки в тому, що раніше в саме сховище допускалися лише одиниці. Кілька примірників рукописів можна було побачити в стінах монастиря, а основна колекція зберігається в приміщенні, закритому для сторонніх.
«Для збереження манускриптів вельми важливо зберегти мікроклімат сховища, важлива повна безпека зберігання надбання людства. Незважаючи на сан, ми теж можемо бути не допущені до потаємних куточків монастиря, де зберігаються рукописи, але слава Господу, Патріарх схвалив і благословив зйомки усередині складу рукописів», – розповів «Благовест-інфо» вардапет Гевонд про процес зйомок.
У відеодокументі архтмандрит розповідає, що вірменська рукопис на Святій Землі має багату і багатовікову історію, свідками чого є не тільки знайдені в Єрусалимі мозаїки вірменських храмів IV-V ст, але і самі рукописи. Після Єреванського сховища стародавніх рукописів – Матенадарана – Єрусалимське сховище друге за кількістю одиниць зберігання: їх в Єрусалимі більше чотирьох тисяч.
«Усвідомлюючи важливість рукописів, служителі Церкви споконвіку не тільки оберігали старі, а й створювали нові манускрипти. Не дивно, що в книгосховищі можна знайти рукописи навіть XIX-XX ст. Так, Патріарх Григор Шхтаякір (з арм. Шхтаякір – верігоносец; 1715-1749) в 1732 році для порятунку рукописів відводить місце для їх сховища в храмі Свв. Яків. Через 135 років Патріарх Арутюн Вехапетян (1897 рік) переносить сховище до церкви Св. Теодороса. Сьогодні з благословення Патріарха Нурхан Манукяна сховище перенесено у тимчасове приміщення, в бібліотеку ім. Гюльбенкяна. Тут також створені умови для оцифровки рукописів.
«Протягом останніх трьох століть рукописи зберігалися в храмах, проте це стало непрактичним, тому Патріархія має намір створити нове сховище, з сучасними умовами зберігання рукописних і друкованих матеріалів», – говорить вардапет Гевонд.
У фільмі представлена історія вірменської каліграфії, писемності і друкарства. Розповідається, як учні творця вірменської писемності поневіряються по світу і переписують вірменською моврю християнську літературу. У кожному монастирі були місця для написання і зберігання книг – часослови, шаракноци (книги церковних піснеспівів) і требники.
Відзначається, що найдавніший рукопис сховища – це пергаментне Євангелія IX століття. Близько 200 рукописів зберігаються в скарбниці Патріархії, а оскільки в основному це дари вірменських царів, то обкладинки прикрашені золотом, сріблом і дорогоцінними каменями: наприклад, Євангеліє царя Гагика (XI ст.), Киликийськой вірменської цариці Кран (XIII в.) І князя Васака (XIII в.).