Конституційний суд Польщі ухвалив рішення, яке фактично забороняє проведення в країні абортів. У містах відреагували на це рішення масовими протестами, повідомляє BBC.

У четвер ввечері протести пройшли у Кракові, Лодзі та Щецині. У Варшаві сотні людей рушили від суду до будинку Ярослава Качинського, який очолює панівну партію “Право і справедливість”, щоби висловити своє обурення рішенням суду. Деякі протестувальники тримали свічки або несли таблички із написом “тортури”.

Судді визнали невідповідним конституції положення законодавства, яке дозволяло жінці перервати вагітність у випадку виявлення у плода важкого та незворотного дефекту або невиліковної хвороби, яка загрожує його життю.

Цим положенням аргументували приблизно 98% абортів, які легально провели в країні минулого року.

Активісти і правозахисники, які протестували проти посилення законодавства, заявляють, що наслідком такого рішення конституційного суду стане подальше наростання в Польщі “абортного підпілля”, а жертвами нелегальних абортів можуть стати тисячі польських жінок.

Рішення Конституційного Суду зумовлене тріумфом представників правих та консервативних сил, які становлять значну частину прихильників нинішнього польського уряду.

“Сьогодні в пам’ять про святого Іоана Павла II на його Батьківщині цивілізація Життя торжествує над цивілізацією Смерті. 22 жовтня 2020 року увійде в історію. Ми закінчуємо з вбивством беззахисних, зі спадщиною тоталітарних режимів ХХ століття”, – написав у Twitter депутат польського сейму Томаш Зімковський.

“Рішення про те, мати дитину чи ні, потрібно приймати до появи дитини – усвідомлюючи всі наслідки цього, тобто, наприклад, враховуючи, що в майбутньому дитина може захворіти… Вбивство дітей через підозру на їхню інвалідність визнається невідповідним конституції!!! ” – написала юрист та письменниця Магдалина Кожеква-Калішук.

Противники рішення реагували на нього не менш емоційно. “Пекло для жінок. Ось що означає сьогоднішній вирок політизованого Конституційного суду”, – написала віцеспікерка Сейму Малгожата Кідава-Блонська.

“Після сьогоднішнього рішення конституційного суду Польща стала першим халіфатом Європи”, – вважає журналіст Вітольд Гловацький.

“Вкидання теми абортів і рішення псевдосуду у цій справі в розпал бурхливої ​​епідемії – це більш ніж цинізм. Це політична підлість”, – написав колишній прем’єр-міністр Польщі, очільник Європейської народної партії Дональд Туск.

А правозахисниця Марта Лемпарт закликала всіх незгодних з рішенням Конституційного суду висловлювати свої емоції в 30-секундних відеороликах і розміщувати в інтернеті з хештегом #PowiedzCoMyślisz (Скажи, що думаєш).

Польське законодавство про аборти і до ухвалення цього рішення було одним з найсуворіших в Європі. До сьогодні в країні діяв так званий “абортний компроміс”. На початку 90-х, після падіння комуністичного режиму, в Польщі вирувала пристрасна дискусія на тему допустимості абортів у новій державі. Надзвичайно впливова в цій країні Католицька Церква і консервативні політичні кола виступали за повну заборону абортів. Ліві і ліберальні партії протестували проти законодавчої заборони штучного переривання вагітності. В результаті в 1993 році ухвалили закон про планування сім’ї, охорону плоду та умови допустимості переривання вагітності.
В цьому законі перераховувалися три умови легальності аборту:
якщо вагітність загрожує життю або здоров’ю матері,
якщо медичний огляд покаже наявність у плода важкого і незворотного дефекту або невиліковної хвороби, яка загрожує його життю,
якщо вагітність виникла в результаті кримінальних дій.

Такі положення законодавства призвели до появи в Польщі явища “абортивного туризму” в інші європейські держави, а також існування в країні “абортивного підпілля”.

Comments are closed.