Вівтар грецького божества, яке поєднувало в собі риси Пана і Зевса, був виявлений в руїнах візантійської церкви в заповіднику Баніас на півночі Ізраїлю. Вівтар використовувався як будівельний камінь в церковній стіні, розповіли автори відкриття з Університету Хайфи, повідомляє НВ.
Можливо, будівельники використовували вівтарний камінь просто для зручності, розповіла професорка Аді Ерліх з Інституту археології Цінман при Хайфському університеті, співкерівник церковного проекту разом з Роном Лаві. У той же час, його переробка могла бути навмисною демонстрацією неповаги до язичників.
Сам вівтар, мабуть, датується періодом приблизно 1800−1700 років тому (римський період в Ізраїлі) і був встановлений у стіні більш пізньої церкви, що датується приблизно сьомим століттям, заходом візантійської епохи на Святій Землі. Аді Ерліх визнає: вчені не можуть бути впевнені, що саме ранні християни вийняли вівтар з його ніші.
“Стіну зроблено з маленьких простих каменів, і ось один великий великий камінь”, — описує Ерліх.
Усе решта — місцевий вапняк. А вівтар заввишки не менше метра був вирізаний з місцевого вулканічного базальту.
Будівельники церкви розташували жертовник написом всередину, зробивши камінь непомітним для віруючих християн.
Напис на камені все ще аналізується Авнером Екером з Університету Бар-Ілан в Рамат-Гані. Схоже, що майстер, який вигравірував цей напис, не був майстром світового класу.
“Схоже, вони не дуже добре спланували свій простір”, — говорить Екер: напис не поміщався на камені, і розмір букв зменшується в міру того, як одна з них опускається, вказуючи на те, що невдалий писар зрозумів, що йому не вистачає місця.
Напісь говорить: “Афінеон, син Сосіпатроса Антіохійського, присвячує жертовник богу Пану Геліополіту. Він побудував жертовник на свої особисті гроші відповідно до цієї обітниці”.
Культ Пана, грецького бога пастухів, був популярний в басейні Середземного моря протягом тисячоліть. Фактично, сучасна назва заповідника “Баніас” походить від арабського вимови початкового імені, Панеас (в арабській мові немає літери “п”, і вона замінюється на “б”).
Але хто такий Пан Геліополітанос? “Це найбільш інтригуюче в написі: синкретизм богів і релігій. „Геліополітанос“ — це ім’я, яке зазвичай асоціюється з Зевсом, а не з Паном”, — пояснює Ерліх.
Зевс Геліополітан, він же Юпітер Геліополітан, був формою, в якій цьому надбогу поклонялися від Сирії до північного Ізраїлю і за його межами. Центр культу Зевса Геліополітана знаходився в місті Геліополіс, відомому як Баальбек, в Лівані.