З нагоди Міжнародного дня людей з інвалідністю, що з ініціативи ООН відзначався 3 грудня, Папа Франциск написав послання, в якому застерігає від загрози «культури відкинення, як непотребу», повідомляє Credo.
Папа говорить, що деякі частини людства сприймаються як такі, що їх “можна принести в жертву задля деяких «вибраних».
Тому людська особа перестала сприйматися як «першочергова цінність, яку слід шанувати та захистити», особливо якщо йдеться про бідних і людей з інвалідністю. Глава Церкви визнає, що протягом останнього півстоліття здійснено важливі кроки на інституційному рівні. Зросло усвідомлення гідності кожної людини, й це спонукало до сміливих рішень на користь залучення тих, які мають фізичні чи психічні обмеження. «Однак на культурному рівні досі залишається надто багато виражень, які насправді заперечують це спрямування», — зазначає Франциск.
Зустрічаються наставлення відкинення, а з огляду на нарцистичну та утилітаристську ментальність це призводить до маргіналізації, не рахуючись із тим, що «вразливість є рисою всіх».
«Тому, — наголошує Святіший Отець, — важливо, особливо в цей День, просувати культуру життя, яка постійно стверджуватиме гідність кожної людини, зокрема, на захист осіб з інвалідністю кожного віку та соціального стану».
Далі Папа звертає увагу на те, що пандемія ще більше унаочнила різні форми нерівності, якими позначений наш час. Тому першою «скелею», на якій потрібно будувати наш дім, щоб він був стійким проти бурі, є інклюзія.
«В тому, що стосується церковних інституцій, наголошую на вимозі надавати придатні та доступні засоби для передавання віри».
У цьому контексті Папа наголошує на «праві людей з інвалідністю отримувати Святі Таїнства». Тому всі літургійні богослужіння на парафії «повинні бути доступними» таким чином, щоб кожен міг «поглиблювати свою віру, служити її та жити нею».
«Тому, — підсумовує він, — звертаюся зі словами заохочення до всіх тих, які кожного дня і часто без галасу посвячуються ситуаціям вразливості та інвалідності. Нехай же спільне бажання відбудувати в кращий спосіб зможе запалити синергію між цивільними та церковними організаціями, щоб будувати, всупереч будь-яким негодам, міцний дім, здатний прийняти також і людей з інвалідністю, бо збудований на скелі інклюзії та активної участі».