24 вересня завершилось засідання Священного Синоду РПЦ. За його результатами російські синодали ухвалили низку рішень, що відображено у відповідних Журналах. Найбільшого резонансу у церковній спільноті набув Журнал № 60. Згаданий журнал стосується нещодавнього візиту Вселенського патріарха Варфоломія до Києва.

Релігійний експерт Олександр Єфременко пише, що один з пунктів цього журналу свідчить про перевищення канонічних повноважень Синодом РПЦ. Російські синодали вирішили «осудить продолжающиеся антиканонические деяния Константинопольского Патриарха, направленные на разрушение единства Православия».

З приводу такого формулювання виникає питання: на якій підставі російський Синод осуджує Вселенського патріарха, предстоятеля іншої Помісної Церкви? «РПЦ апріорі не має жодного права осуджувати Патріарха Варфоломія. Окрім цього існує декілька причин, які унеможливлюють такі дії», — наголошує експерт.

За словами Олександра Єфременка, патріарх Варфоломій, по-перше, не належить до юрисдикції РПЦ, а є предстоятелем іншої Помісної Церкви, а тому піддавати Його дії якимось судженням є прерогативою Константинопольської Церкви. По-друге, як свідчить історія, патріархів і навіть деяких пресвітерів осуджували Вселенські Собори. Проте спроба зібрати такий Собор перетворилась для РПЦ на театр абсурду і ганьби.

«Висунуте звинувачення про нібито «дії задля порушення єдності Православ’я» є лише вигадкою російських єрархів. Адже як я вже говорив у своїй попередній публікації винуватцем “розколу” є сама РПЦ. Ще раз нагадаю, що ніхто, окрім неї не припинив спілкування із Константинополем», — зазначає Єфременко.

«Більше того, деякі єрархи з інших Помісних Церков, які підтримують риторику російського церковного керівництва, лишаються в євхаристичному спілкуванні із своїм священноначалієм, що ще раз свідчить про те, що ніякого «розколу» в Православ’ї немає. Лише сама церковна Москва віддаляє себе від світового Православ’я», — додав експерт.

За матеріалами: Духовний фронт України

Comments are closed.