Фінська депутатка постане перед судом 24 січня за висловлення своїх біблійних переконань щодо гомосексуалізму. Вона сподівається, що її справа спонукає інших християн відверто говорити про свою віру.
Про це повідомляє Слово про слово.
Протягом двох років генеральний прокурор Фінляндії розслідував її висловлювання у соціальних мережах, брошуру, опубліковану 17 років тому, та її погляди, висловлені у ток-шоу. Вона звинувачується у порушенні статті 10 Кримінального кодексу.
Відповідаючи на питання про процес, розпочатий проти неї влітку 2019 року, Рясянен із посмішкою згадує близько 13 години поліцейських допитів за останні два роки. Ці допити часом були “дуже абсурдними”, каже вона. “Я сиділа з Біблією на столі”, а поліцейські запитували “про мої переконання і [ставили питання на кшталт] “що ви думаєте про те, чого тут вчить апостол Павло” або “що ви думаєте про ці вірші, де він говорить про гомосексуальні акти”.
З іншого боку, ці моменти були “привілеєм”, каже вона, бо “у мене була можливість розповісти поліцейським, що говорить Біблія про цінність людини, що всі люди створені за образом і подобою Божою, і тому всі вони є цінними”.
Якоїсь миті поліцейські також запитали її, чи готова вона “відмовитися від своїх писань і прибрати їх із соціальних мереж і сайтів. Але я відповіла, що стоятиму на тому, у що вірю, і говоритиму і писатиму про ці речі, бо це питання переконань, а не лише думки”.
Рясянен була міністром внутрішніх справ Фінляндії з 2011 до 2015 року. “Я ніколи б не подумала, коли керувала поліцією, що мене допитуватимуть і ставитимуть такі питання в поліцейській дільниці”, – каже вона зараз. Це було б звичайною справою “за радянських часів”, але не в демократичному суспільстві”.
“Я завжди дуже відкрито говорила про свою віру, і коли я обговорювала і писала про ці речі, я ніколи не хотіла нікого образити або зганьбити, – наполягає вона, – тому що я вважаю, що всі люди рівні й всі люди цінні”. Ці мої переконання походять з любові, а не з ненависті”.
Рясянен відчуває підтримку багатьох людей у Фінляндії (“Я отримую повідомлення зі словами підтримки щодня”), але вона також визнає, що ця справа “викликала багато дискусій у суспільстві”, а також “у парламенті та всередині церкви”.
Напередодні суду Рясянен каже, що в неї “спокійний розум. Звичайно, я трохи нервуюсь, тому що раніше не була в подібній ситуації. Я молюся, щоб у мене вистачило мудрості відповісти”.
“Я вірю, що ми все ще живемо в умовах демократії, і ми маємо конституцію та міжнародні угоди”, і додає: “Я також вірю в Бога”. Підтримка чоловіка та дітей також відіграла ключову роль: “Вони підбадьорювали мене: “стій твердо і не здавайся”.
Фінський політик стурбована тим, що християни в країні більше не впевнені, що можна говорити, а що ні. “Деякі пастори надсилали мені свої проповіді або праці, питаючи, чи можуть їх звинуватити у злочині”. Вона вважає, що особливо молоді християни “бояться зізнатися у тому, що вони християни, побоюючись наслідків”. Нещодавнє дослідження, проведене у сусідній Норвегії, схоже, підтверджує ці погляди.
Перемога у цій справі була б “дуже важливим кроком”, вважає вона, “не тільки у Фінляндії, а й у Європі та інших країнах, бо так багато людей за кордоном стежать за цією справою”. Навпаки, якщо її засудять, “найгіршим наслідком буде не штраф чи навіть в’язниця, а цензура”. Інші книги, праці, проповіді, що виражають подібні християнські переконання про людину та сексуальність, “можуть бути заборонені”, побоюється політик. “Наслідки будуть для всього фінського суспільства, не лише для мене чи християн, а й для всіх людей”.