Патріарх Александрійський і всієї Африки Феодор II закликав африканське духовенство, яке «спокусилось матеріальними обіцянками з Москви», повертатись в обійми Матері-церкви. Водночас він наголосив, що Александрійська Православна Церква продовжить свій мученицький шлях у супроводі свого канонічного духовенства.
Про це повідомляє ДФУ з посиланням на видання orthodoxia.info і vimaorthodoxias.gr.
Патріарх Александрійський Феодор скликав нараду духовенства, щоб обговорити занепокоєння Патріархату і особливо свавілля священників Московського Патріархату. Нарада пройшла після богослужіння, що відбулось у патріаршій церкві Святого Миколая в Каїрі для рукоположення нового єпископа Гулу (Уганда).
Патріарх Феодор в останнє звернувся до всіх священників РПЦ і особливо до Андрєя Новікова і священника Гєоргія Максімова з проханням повернутися до церковного порядку, дотримуючись церковного канонічного права і негайно припинити свавільні богослужіння з парафіянами. Ці дії РПЦ в Африці Патріарх Феодор назвав канонічним злочином, тиранією і розколом, засудженим Вселенськими Соборами (15-й 1 Всел. Соб., 18-й 4 Вс. Соб., 5-й Антіохійського Собору, 10-й, 52-й, 62-й канон Карфагенського Собору та ні.). Патріарх зауважив, якщо служителі РПЦ не припинять своє свавілля в Африці, щодо них будуть негайно застосовані санкції, передбачені вищевказаними правилами.
Патріарх закликає все африканське духовенство, що спокусилось матеріальними обіцянками від священників Російської Церкви, повернутися в обійми рідної Церкви, що ніколи не культивувала етноцентризм, а лише самопожертвою працювала для блага і спасіння людей в Африці. Александрійський Патріархат продовжить свій мученицький процес у супроводі свого канонічного духовенства, яке працює як воїни Христа з єдиною метою – принести користь членам Церкви Святого Марка, зазначив Патріарх Феодор.
У телефонному режимі митрополит Камерунський проінформував Патріарха Феодора, що він повідомив православні стародавні Патріархати про вторгнення Московського Патріархату в Африку.
Потім Патріарх Федор попросив угандійське духовенство передати президенту Уганди пану Йовері Кагута Мусевені подяку за сприяння пастирському візиту патріарха до Уганди та почесті, які він надав йому під час перебування там.
Нагадаємо, що 29 грудня 2021 року РПЦ оголосила про створення Патріаршого екзархату Африки. В журналах Синоду зазначалося, що це рішення було ухвалене внаслідок “ухилення в розкол” Патріарха Александрійського Феодора II. У 2019 році він визнав автокефалію ПЦУ.
Після цього, як стверджують в РПЦ, частина духовенства Александрійського Патріархату, нібито заявивши про свою незгоду з позицією предстоятеля, звернулась до Патріарха Московського Кирила з проханнями прийняти їх під юрисдикцію РПЦ. 29 грудня 2021 року до РПЦ були прийняті більше сотні кліриків Александрійського Патріархату з восьми країн Африки.
Делегація Александрійської Церкви передала Патріарху Константинопольському Варфоломію листа, де йшлося про вторгнення Москви до юрисдикції Александрійського Патріаршого престолу в Африці. У Патріархаті наголосили, що створення Росією “екзархату” в межах юрисдикції Александрійського Патріархату є неканонічним, а заяви з цього приводу на користь російської сторони робили священнослужителі, які або самоусунулися, або є невідомого походження, які вважають себе православними, але ніколи не належали до Александрійського Патріархату.
Синод Вселенського Патріархату на засіданні 11 січня висловив підтримку Александрійському Патріархату.
Вторгнення РПЦ на африканський континент засудили Предстоятелі Кіпрської та Албанської Православних Церков. Також Архиєпископ Афінський Єронім черговий раз підтвердив єдність зі Вселенським Патріархатом у визнанні Української Церкви.