Одне з найвідоміших чудес Ісуса Христа — перетворення води на вино — могло відбутися не там, де це традиційно вважають паломники. Зокрема, археологи переконані, що справжня біблійна Кана знаходиться не в Кафр Кана, а в маловідомому місці під назвою Хірбет Кана — покинутому селищі приблизно за 13 км на північний захід від Назарета.

Про це пишуть Коментарі.

Розкопки, які провели археологи, свідчать, що в період життя Ісуса тут існувало єврейське поселення з синагогою, ритуальними купальнями та артефактами, характерними для єврейської культури. Але головне відкриття — система печер, що містила ранньохристиянські святині, зокрема каплицю з написами “Господи Ісусе” та зображеннями хрестів.

Археологи підкреслюють, що насправді особливої уваги заслуговує вівтар, зроблений із саркофага, поруч із яким знайдено дві великі кам’яні посудини. За давніми переказами, саме такі посудини могли бути використані під час створення дива. У Біблії йдеться, що Ісус під час весілля перетворив воду в шістьох посудинах, призначених для ритуального омивання, на вино найвищої якості.

При цьому зазначається, що Хірбет Кана цілком відповідає біблійному опису: він був достатньо близько до Назарета і мав єврейське населення. Тим часом Кафр Кана, де сьогодні розташована популярна “Церква весілля”, не має археологічних підтверджень існування поселення у римський період. На думку дослідників, Кана могла мати особливе значення для Ісуса — не лише як місце першого дива, а й як особистий “прихисток”. Згадки в Євангелії вказують, що туди він повертався після подій у Єрусалимі, а один із його учнів, Нафанаїл, був родом саме з Кани.

Comments are closed.