Арктика має визначальну роль  у виживанні людей та планети, однак вона стає центром економічної та геополітичної конкуренції і постає перед багатьма загрозами.

Про це йдеться в заяві Комісії Єпископатів ЄС та Конференції Європейських комісій з питань справедливості та миру під час публічної консультації щодо майбутньої політики ЄС в Арктиці, повідомляє VaticanNews.

У документі  йдеться, що ЄС відповідальний за забезпечення сталого розвитку та миру в цьому регіоні.

“Арктика повинна бути пріоритетом для Європейського Союзу. Тут проживає понад чотири мільйони людей, зокрема понад 40 корінних етнічних груп та півмільйона громадян ЄС, причому три арктичні країни є державами-членами ЄС (Данія, Фінляндія та Швеція)”, – зазначається у спільній заяві.

Зазначається, що незважаючи на дедалі більше усвідомлення визначальної ролі Арктики у виживанні людей та планети, «вона стає центром економічної та геополітичної конкуренції».

“Зміна клімату разом із швидким потеплінням в Арктиці та таненням льоду з безпрецедентною швидкістю відкрили регіон для бізнесу, і це прискорило геополітичні зміни, що призвело до збільшення кількості учасників та інтересів у регіоні. Європейському Союзові належить закономірна роль і відповідальність за забезпечення сталої та мирної Арктики, яка б зосереджувала основну увагу на її жителях”, – йдеться в документі.

Автори заяви підкреслюють, що людський вимір повинен мати чіткіше вираження в майбутній політиці, включаючи охорону здоров’я, безпеку та соціально-економічне зростання місцевих громад та трудових мігрантів, що перебувають у регіоні. Поряд із посиленням захисту людських прав, включаючи земельні, соціальні, культурні, релігійні та мовні права тубільного населення, вони заохочують ЄС надавати першочергове значення підвищенню сталості місцевих громад з огляду на необхідні пристосування, спричинені зміною клімату та її наслідками. Багатство природних ресурсів, присутніх в Арктичному регіоні, та їхня підвищена доступність завдяки таненню льоду підсилює небезпеку визискування навколишнього середовища та місцевого населення.

Посилаючись на заклик Папи Франциска до цілісної екології, захисту довкілля та побудови справедливого соціального й економічного порядку, представники Комісії Єпископатів ЄС та Конференції Європейських комісій з питань справедливості та миру наголошують, що майбутня політика ЄС щодо Арктики повинна включати зобов’язуючий механізм спільної соціальної відповідальності, що вимагатиме від компаній повністю відповідати міжнародно визнаним правам людини, соціальним та екологічним стандартам.

Comments are closed.