В РПЦ розробили підступну схему для применшення ролі Константинополя у світому православ’ї. Для втілення цього задуму Російська Церква готує свій альтернийвний Собор, який назве Всеправославним, а Московського Патріарха наділить авторитетом першості.

Таку думку під час веб-конференції на РІСУ висловив речник Київського Патріархату архиєпископ Євстратій (Зоря).

«На перший погляд таке припущення може видатися неймовірним. Але у мене є всі підстави говорити про реальність цього плану», – заявив єрарх.

«В рамках підготовки такого «анти-Критського собору» відбувалося і минулорічне святкувння 100-ліття відновлення Патріаршества в РПЦ. Насправді це був лише привід зібрати Глав Церков і провести ніби «генеральну репетицію», показати, що Фанар не зміг зібрати всіх на Крит, а Москва – може, тому вона – реальний центр тяжіння для Світового Православ‘я», – продовжив думку речник УПЦ КП.

Однак Фанар добре зрозумів ці наміри, тому ані Патріарх, ані делегація не брали участь у святі. Також було відсутнє представництво від Афін. Після цього між РПЦ та Вселенською Патріархією розпочалася дипломатична війна.

«МП зараз робить дві речі, жодна з яких не свідчить про бажання хоча б компромісу.

По-перше, РПЦ продовжує роботу з концентрації навколо себе цілих Помісних Церков та окремих єрархів у тих Церквах, де не може вплинути на Предстоятелів (як от у Греції). Мета – «анти-Собор», який би складався з архиєреїв, а не лише з делегацій, бо таким чином РПЦ зможе забезпечити представництво від усіх Церков, навіть проти волі Предстоятелів, і заявити про «всеправославність».

По-друге, РПЦ лякає «великою схизмою», бажаючи цим самим паралізувати волю своїх опонентів. Це є відображенням залякувань ядерною зброєю, які останніми роками вживає Кремль, щоби паралізувати спротив Заходу глобальній агресії Росії», – зазначив архиєпископ.

За його словами, розділення Православ‘я вже відбулося, хоча воно не має ще форми розриву євхаристійного спілкування.

«Москва та її союзники вже відступили від єдності, відкинувши Собор.

Тож перед Фанаром та Помісними Церквами стоїть питання: чіплятися за примарну «єдність», умиротворюючи агресора, чи чинити опір? Історія та сучасність доводять, що умиротворення агресора веде не до миру, а до відкладання війни, посилення агресора та більш тяжких наслідків конфлікту, коли він неминуче розпочинається.

В таких умовах єдиний логічний, розумний та відповідальний крок для розв‘язання всього комплексу проблем – визнання автокефалії Церкви в Україні. Це позбавить Москву можливості доказово стверджувати, що РПЦ є найбільшою Помісною Церквою. Це з нинішньої парадигми «слов‘яни проти греків» переведе протистояння в парадигму «противники єдності проти прихильників», адже Київ, як найбільша після МП слов‘янська Церква, буде на боці Константинополя», – наголосив архиєпископ Євстратій (Зоря).

Comments are closed.