Помісний статус Української Православної Церкви, щойно він буде визнаний, поставить під сумнів канонічність належності до Московського Патріархату і території Білорусі. У такий спосіб відкривається шлях до створення, наразі суто канонічних, підстав для автокефалії Білоруського Православ’я.
Про це на шпальтах «Радіо Свобода» написав експерт Корпорації стратегічного консалтингу «Гардарика» Костянтин Матвієнко, – повідомляє РІСУ з посиланням на ЗІК.
«Суспільну увагу до проблеми набуття Православною Церквою в Україні статусу Помісної перед усім привертають політики. Російські – бо православ’я для їхньої держави споконвіку становило собою інструмент зовнішньої експансії та поглинання прилеглих країн. Українські – бо російській експансії під приводом «єдиної віри» споконвіку ж доводилося опиратися», – зазначає експерт.
За його словами, перетворення православ’я на неодмінну складову російської національної ідеї зробило російських великодержавних шовіністів, як з політичних, так і з церковних кіл, його заручниками.
«Привласнюючи собі «Володимирове Хрещення» і навіть «Пророцтво Андрія Первозваного на схилах Дніпра, де згодом возсіяв Київ», російські «збирачі земель» панічно бояться втратити, ними ж створений ґрунт «давнього, апостольського походження» їхньої Церкви, що неодмінно станеться, коли Українська Церква канонічно буде визнана окремішньою від російської», – пише експерт.
«Автокефальний статус Української Православної Церкви означає для російської кардинальне зниження її власного статусу – як за давністю походження, так і за кількістю вірян. Всі претензії на провідну роль Московського Патріархату у світовому православ’ї доведеться забути. Таке фіаско вибиває один із «несучих стовпів» російської національної ідеї. Відтак Кремль відчайдушно намагається зупинити процес надання Українському Православ’ю помісного статусу, що вже розпочатий Вселенським Патріархом Варфоломієм», – стверджує Костянтин Матвієнко.