Предстоятель нової Церкви в Україні заслуговує на титул Патріарха.
Таку думку висловив в інтерв’ю “Главкому” релігієзнавець Олександр Саган, передає РІСУ.
“Зважаючи на історію, кількість вірян, монастирів, святих предстоятель нової Церкви мав би мати патріаршу гідність”, – зазначив експерт.
За його словами, для пересічних вірян питання статусу предстоятеля нової помісної Церкви України (цей статус прописується у Томосі) є важливим.
Нині є багато дискусій щодо сану очільника УПЦ КП Патріарха Філарета.
“Думаю, найкраще це запитання роз’яснять екзархи, бо це дуже тонкі еклезіологічні речі (еклезіологія – наука про природу і властивості церкви, – ред.). Багато залежить і від того, яку апеляцію розглядав Синод Вселенського Патріархату – їх подавалося декілька (1992 року, коли митрополита Філарета позбавили сану, а потім була апеляція через накладання анафеми 1997 році)”, – пояснив релігієзнавець.
Олександр Саган впевнений, що питання відновлення справедливості щодо Патріарха Філарета, як і щодо будь-якої несправедливо і неканонічно покараної православної людини, є важливим. Наразі справедливість відновлена.
Нагадаємо, що 20 жовтня 2018 року відбулося засідання Священного Синоду Української Православної Церкви Київського Патріархату. Зокрема, його учасники обговорили питання про титул Предстоятеля УПЦ КП.
Синод УПЦ КП ухвалив:
1. У зв’язку зі змінами, які відбуваються в Українській Православній Церкві, беручи до уваги історичну традицію, практику Помісних Православних Церков та інші істотні обставини, запровадити для Предстоятеля Української Православної Церкви Київського Патріархату повну і скорочені форми титулу.
2. Повний титул має наступну форму: “Святіший і Блаженнійший (ім’я), Архиєпископ і Митрополит Києва – Матері міст Руських, Галицький, Патріарх всієї Руси-України, Свято-Успенських Києво-Печерської та Почаївської Лавр Священноархимандрит”.
Скорочений титул має наступну форму: “Святіший (ім’я), Патріарх Київський і всієї Руси-України”.