15 листопада 2018 року під головуванням митрополита Варшавського Савви відбувся Собор єпископів Польської Православної Церкви, який розглянув, зокрема, документи, отримані від Вселенського Патріархату щодо адміністративних питань, повідомляє “Релігія в Україні” з посиланням на сайт Польської Церкви.

Собор єпископів Польської Православної Церкви підтримав раніше висловлену позицію (соборна постанова від 9 травня 2018 року № 340) про те, що “церковне життя канонічної Православної Церкви має грунтуватися на канонах. Порушення цього принципу приносить хаос у життя Церкви”, і повторює свій заклик про зустріч всіх глав православних Церков для “мирного вирішення розділеного українського православ’я”.

Зауважується, що “особи, позбавлені єпископського і священичого рукоположення, не можуть бути лідерами в утвердженні миру в Українській Православній Церкві. Їхні дії викликають ще більше плутанини та скандалу”.

Відтак Собор єпископів заборонив духовенству Польської Автокефальної Православної Церкви входження в літургійно-молитовні контакти зі священиками УПЦ КП й Автокефальної Православної Церкви, “які в минулому зробили чимало зла”.

Очевидно, йдеться про прецедент 2015 року — служіння кліриків найбільшого монастиря Польської Православної Церкви св. Кирила і Мефодія в Уйковіце Перемишльської єпархії з представниками Київського Патріархату. Після скарги з боку УПЦ МП монастир закрили, а настоятеля заборонили.

Серед іншого Собор єпископів також відзначив урочистості, організовані Польською Церквою з нагоди 100-ї річниці відновлення незалежності Польщі. В рамках цього ювілею Польська Православна Церква вшанувала митрополита Діонісія Валединського, засновника Польської Церкви, якого в РПЦ вважали “автокефалістом”-відступником.

Своєю чергою речник УПЦ КП Євстратій Зоря вказує на те, що у посланні Польська Церква не висловила прямого заперечення рішень Константинополя щодо України від 11 вересня.

“По формі польське рішення може бути витлумачене в різний спосіб – і очевидно, що таким був задум його авторів, – але по суті воно не є перешкодою для Вселенського Патріархату надалі реалізовувати вже прийняте ним рішення про автокефалію для України. […] А формула, обрана для “заборони на літургійні контакти з кліриками” є багатозначною і спеціально виписаною так, щоби в скорому часі вона втратила актуальність”, – пояснив архієпископ на своїй сторінці у Facebook.

Comments are closed.