Делегація від монастирів Афону не приїде на інтронізацію Предстоятеля ПЦУ митрополита Епіфанія, яка відбудеться 3 лютого.
Відповідне рішення було ухвалене на засіданні Священного Киноту Святої гори, повідомляє грецький портал Romfea з посиланням на власні джерела.
Зокрема, на засіданні афоніти розглядали запрошення від Константинополя прибути на інтронізацію новообраного митрополита Київського, проте за це проголосували тільки 7 монастирів із 20-ти.
При цьому загалом монахи Афону намагаються поки зберігати нейтралітет та не висловлюватись публічно з українського питання, як на стороні ПЦУ, так і на стороні РПЦ. Які саме монастирі встали на сторону України, наразі невідомо. Припускається, що монастир Ксенофонт, насельник якого писав на пергаменті текст томосу ПЦУ, є прихильником ПЦУ.
Як зазначає видання Cerkvarium, таке рішення не стало несподіванкою, оскільки йшлося не про визнання ПЦУ як таке, а про спільні заходи, проведення яких є тонким питанням дипломатії.
“Помісні Церкви утримуються від спільних заходів за участю представників ПЦУ, оскільки ще не проведено процедуру визнання української автокефальної Церкви. Це можна порівняти з дипломатичним правилом, згідно з яким допоки держави не встановили між собою дипломатичні відносини, доти офіційні особи цих держав утримуються від спільних візитів та заходів”, – йдеться у публікації.
Довідка
На сьогодні на Афоні діє 20 монастирів зі статусом патріарших ставропігій: 17 грецьких, 1 – російський, 1 – болгарський та 1 – сербський. Всі вони перебувають у канонічному підпорядкуванні Константинополя, але керуються Елладською архієпископією.Виконавчий орган Афону (Священна Епістасія) представляє собою одну з 5 груп та має ротаційний характер. Кожна група складається з 4 монастирів:
Перша група: Велика Лавра, Дохіар, Ксенофонт, Есфігмен.
Друга: Ватопед, Кутлумуш, Каракал, Ставронікіта.
Четверта: Хіландар, Ксиропотам, святого Павла, Григоріат.
П’ята: Діонісиат, Зограф, Свято-Пантелеімонів, Констамонит.
Крім того, існує ієрархія цих монастирів за давністю створення та впливом:
- Велика Лавра (Μεγίστη Λαύρα)
- Ватопед (Βατοπέδι или Βατοπαίδι)
- Іверський (Ιβήρων)
- Хіландар (Χιλανδαρίου)
- Діонісиат (Неа Петра) (Διονυσίου)
- Кутлумуш (Κουτλουμούσι)
- Пантократор (Παντοκράτορος)
- Ксиропотам (Ξηροποτάμου)
- Зограф (Ζωγράφου)
- Дохіар (Δοχειαρίου)
- Каракал (Καρακάλλου)
- Філофей (Φιλοθέου)
- Симонопетра (Σίμωνος Πέτρα или Σιμωνόπετρα)
- Святого Павла (Αγίου Παύλου, Agiou Pavlou)
- Ставроникіта (Σταυρονικήτα)
- Ксенофонт (Ξενοφώντος)
- Григориіат (Οσίου Γρηγορίου)
- Есфігмен (Εσφιγμένου)
- Пантелеимонів (Αγίου Παντελεήμονος, или Ρωσικό)
- Констамонит (Κωνσταμονίτου)