Протягом лютого-березня духовенство ПЦУ відвідувало військові частини у зоні ООС на Донбасі, а також Одеський прикордонний загін та керівний склад структур морально-психологічного забезпечення ЗСУ у Києві, повідомляє “Релігія в Україні” з посиланням на Сerkva.info.
3 березня 2019 року капелани Рівненської та Володимир-Волинської єпархій ПЦУ вирушили із допомогою до військовослужбовців у зоні ООС. Два автомобіля з необхідними бійцям речами капелани змогли зібрати завдяки старанням Миколаївського чоловічого монастиря у місті Дубно, благодійникам та меценатам обох єпархій. Єпископ Володимир-Волинський і Турійський Матфей благословив у дорогу капеланів та побажав їм Ангела-Охоронця.
Під час перебування в зоні ООС п’ять капеланів духовно підтримували військових та молились разом з ними.
З 5 по 9 березня 2019 року благочинний Бершадського району Вінницько-Тульчинської єпархії ПЦУ протоієрей Ростислав Процанін перебував у зоні ООС в Донецької області, де звершив ряд молебнів, поблагословивши захисників. Серед гостинців священик передав бійцям домашню консервацію, свіже сало, печиво, цукерки, фрукти, засоби гігієни, бензопилу тощо.
14 березня у Національному університеті оборони України імені Івана Черняховського у Києві відбувся оперативний збір керівного складу структур морально-психологічного забезпечення (МПЗ). Участь у заході взяли офіцери Збройних Сил зі всієї України, відповідальні за розвиток структури МПЗ.
Перший заступник голови “військового” відділу ПЦУ прот. Тарас Мельник від імені предстоятеля ПЦУ митрополита Епіфанія привітав керівних офіцерів та розповів про душпастирство в Збройних Силах, яке на початку війни здійснювалось фактично на волонтерських засадах.
“Священики Православної Церкви України ще з початку 90-х років перебувають поруч з військовими, проте тільки в останні роки капеланство в Збройних Силах України набуло означених форм. Ми брали участь у всіх заходах, які допомагали розвинути капеланську службу України. Ми брали участь у багатьох перемовинах на міжнародному рівні, переймаючи досвід країн-учасниць НАТО. Ми збагнули, що закордонний досвід слід переймати, але з певним обміркуванням, адже в Україні, на нашу думку, слід створити особливу модель, яка б відповідала національним потребам і традиціям”, – сказав капелан.
Також о. Тарас розповів про досвід ротаційного служіння військовим в умовах ведення реальних бойових дій, який отримали православні священики. Упродовж усього військового конфлікту відбулося 25 ротацій, організованих Синодальним управлінням військового духовенства, під час яких понад 600 священиків пройшли через фронт.
“До створення ротаційного порядку наші священики їздили на схід України, але виключно як волонтери. Священики приїжджали, привозили допомогу, спілкувалися, молилися і їхали додому. Тоді ми чітко зрозуміли, що постійно духовної допомоги для військовослужбовця у такому випадку немає. Тому було прийнято рішення, що кожна ротація буде відбуватися не менше 30 днів. Цьому передувала тижнева підготовка на базі Київської православної богословської академії, також тижнева військова підготовка на базі наметового містечка на о. Труханів в умовах наближених до тих, які чекали на капеланів. Після навчання за розпорядження Начальника Генерального штабу капелани відряджалися в зону АТО. Синодальним управлінням за цей період було здійснено багато проектів і ми готові й надалі працювати та розвивати капеланське служіння серед військових України”, – підсумував заступник голови СУВД капелан Тарас Мельник.
Раніше, 6 лютого 2019 року, на запрошення військового капелана протоієрея Андрія Ляшика та начальника Одеського прикордонного загону полковника Сергія Лаврентьєва, єпископ Одеський і Балтський Павло, ієрарх ПЦУ, відвідав Одеський прикордонний загін та звершив молебень.
За молебнем була піднесена сугуба молитва про мир в Україні, а також додаткові прохання про визволення Батьківщини від нашестя чужинців.
Наприкінці богослужіння єпископ Павло благословив прикордонників на служіння Батьківщини окропивши їх святою водою. Після цього архіпастир звернувся до усіх присутніх зі словом проповіді.
Також зі словом промови звернувся начальник загону полковник Сергій Лаврентьєв, подякувавши єпископу Павлу за візит та спільну молитву, відзначивши почесною нагородою Одеського прикордонного загону.
Під час візиту перебувала точна фотокопія Томосу про надання автокефального церковного устрою, який був наданий Українській Церкві Вселенським Патріархом Варфоломієм.