На початку червня у м. Фрібург (Швейцарія) проводилась конференція “Росія – Україна – Білорусь: спільний цивілізаційний простір?”. Один з ключових доповідачів, голова Відділу зовнішніх церковних зв’язків Московського Патріархату митрополит Волоколамський Іларіон знову озвучив старі темники про “Святу Русь”, які з початком російської агресії в Україні було прибрано з лексикону, передає Сerkvarium.

“Росія, Україна і Білорусія складають один духовний простір, окреслений рамками Російської Православної Церкви. Цей простір формувався протягом тисячоліть, протягом яких багато разів державні кордони виникали, зникали і переміщувалися, але духовна спільність зберігалася неподільною, незважаючи на багато зовнішніх зусиль, спрямованих на руйнування цієї єдності”.

За словами Алфеєва, “Свята Русь” – це історичний феномен, “який зобов’язаний своїм існуванням потужній об’єднавчій ролі Російської Церкви на величезних просторах Великої, Малої і Білої Русі, а також інших територій, які у різний час входили до орбіти її впливу”.

Промова Алфеєва рясніє найоригінальнішими меседжами на кшталт “саме Константинопольська Церква відстояла єдність Руської митрополії у XII столітті”.

“Єдність Російської Церкви є найважливішою складовою духовної і культурної спільності слов’янських народів пострадянського простору – росіян, українців і білорусів. Ігнорування цього історичного факту, а тим більше спроби розірвання такої єдності, втручання влади та політиків у церковні справи на догоду своїм миттєвим вигодам є злочином, у тому числі перед майбутніми поколіннями”.

Нарешті, Алфеєв зробив хід конем: згадав “вислів” преподобного Лаврентія Чернігівського про те, що “Росія, Україна та Білорусь – це і є Свята Русь”.

“Іноді вони повертаються” (с).

Cerkvarium нагадує, що наратив про “тисячолітню єдність Російської Православної Церкви” є штучним історіографічним конструктом. Сучасне православ’я в України походить від давньої Київської митрополії, заснованої наприкінці Х століття. Згодом від неї відкололась північно-східна частина і утворилася Московська митрополія. Сучасна ж Російська Православна Церква походить саме від цієї самопроголошеної Московської митрополії, яка у 1467 р. була визнана Константинопольським Патріархатом розкольницькою. У той же час на території сучасних України та Білорусі функціонувала канонічна Київська митрополія у складі Константинопольського Патріархату. Легалізація розкольників, після більш ніж 100-літньої канонічної ізоляції, відбулася 1589 року. Через 100 років Московський Патріархат незаконно анексував Київську митрополію Константинопольського Патріархату. 11 жовтня 2018 року Константинополь скасував відповідні акти і Київська митрополія де-юре повернулась до його юрисдикції.

Київська митрополія перебувала у складі Константинопольського Патріархату близько 700 років, у той час, як у складі Московського Патріархату лишень 332, тобто менш ніж у два рази. Отже, немає жодних історичних підстав стверджувати про “тисячолітню єдність Російської Православної Церкви”, як це роблять у Московському Патріархаті. Більше того, самій Російській Православній Церкві усього лише 571 рік. 1948 року відбулося урочисте святкування 500-ліття автокефалії РПЦ. Виходить, що сама РПЦ вдвічі молодша за свою “тисячолітню єдність”.

Comments are closed.