19 червня у столиці Грузії – Тбілісі – відкрилося 26 засідання Міжпарламентської Асамблеї Православ’я. Засідання відбуватимуться протягом 3 днів, до 22 червня. В Асамблеї беруть участь 100 членів делегацій з 25 країн світу.
Перший же день засідань увінчався кількома скандалами, причому всі вони пов’язані з російською делегацією, передає Cerkvarium.
По-перше, посол України у Грузії Ігор Долгов покинув залу засідань під час виступу президента МАП, депутата Державної Думи РФ від Комуністичної партії Сергія Гаврілова. Про це повідомило МЗС України у Facebook.
“Я буду коментувати лише бажання ортодоксальної церкви України. Всі українці хочуть власної церкви, і те, що ми знаємо і що отримали – це жорсткий опір з боку Москви”, ̶ заявив Ігор Долгов.
На питання, як би він оцінив той факт, що Росія є головою Міжпарламентської Асамблеї Православ’я, Посол України зазначив, що це рішення залежить від членів організації.
“Росія окупувала територію України і продовжує воювати і сьогодні. Сьогодні у нас один загиблий і четверо поранених військових. Це для нас Росія. ….Християнська релігія і церква – це мирне існування, а не окупація територій. От і все. У мене більше немає коментарів”, ̶ заявив Ігор Долгов.
Пізніше на участь російської делегації у засіданнях МАП відреагувала президент Грузії Саломе Зурабішвілі. Вона не розуміє, які можуть бути союзи з окупантами.
“Міжпарламентська Асамблея Православ’я? Тут немає нічого православного! Для Росії це звичний спосіб, це релігія, яка використовується для досягнення політичних цілей! І якщо це так, то чого ми граємо у політичну гру?” ̶ заявила глава держави, передає Эхо Кавказа.
Наступний конфлікт спричинило те, що засідання Асамблеї відбувалися у парламенті Грузії і російський депутат Сергій Гаврілов сів у крісло голови парламенту. Це спричинило протест опозиційних фракцій “Європейська Грузія” та “Єдиний нацрух”. Своїх колег підтримали і представники парламентської більшості.
Лідер правлячої фракції Арчіл Талаквадзе заявив, що росіянам не місце у парламенті Грузії: “Ця конференція повинна бути негайно припиненою, депутати Держдуми повинні залишити парламент і Грузію”.
Сам же Гаврілов на питання журналістів, чи комфортно йому перебувати у країні, 20% якої окуповано Росією, відповів: “Ніякого дискомфорту. Я дуже щасливий. Грузія – моя Батьківщина” – передає видання Грузія.Online.
До МАП направили свої вітальні листи очільники православних церков. Якщо Російський Патріарх жалівся православним депутатам на утиски вірян в Україні, то Грузинський Патріарх нагадав, що попри формальне збереження кордонів Грузинської церкви, 20% територій лишаються окупованими і держава не може здійснювати там свої функції.
20 червня сесія МАП через протести була закрита. Більше у парламенті Грузії цей захід проводитись не буде. Заплановано зібрання на 21 червня, однак в якому місці – ще поки не відомо.
Довідка. МАП була створена 1993 року за ініціативою Греції. До складу МАП входять парламентарі країн, де православні вірні складають більшість. Дві країни мають особливі повноваження – це Росія і Греція. За задумом засновників, 1993 року Греція була єдиною православною країною ЄС, а Росія – єдиною православною країною серед постійних членів Радбезу ООН. Вочевидь такий підхід вже застарів, оскільки в ЄС вже багато православних країн, проте ні росіяни, ні греки змінювати ці порядки, вочевидь, не бажають.