28 липня в с. Червоне на Львівщині відбулося перепоховання решток солдатів 14-ї дивізії військ СС “Галичина” (військове з’єднання з українців, яке воювало на боці збройних сил Третього Рейху) за участю місцевої влади, громадськості, духовенства, військовослужбовців Збройних сил України.

Про це повідомляє “Релігія в Україні” з посиланням на Золочів.net та Історичну правду.

На заході були присутні священники, які провели богослужіння, місцеві мешканці, зокрема перевдягнені в однострої військ СС, а також представники влади Львівщини. Серед учасників перепоховання була ГО “Резерв Галицького братства колишніх вояків 1-ї УД “Галичина””, яка останніми роками пропагує культ дивізії на заході України.

Як видно на відео з місця подій, військовики Збройних сил України виносили труни з останками загиблих із церкви, а також здійснили салют на їхню честь.

Крім того, під час урочистої церемонії екс-голова Львівської ОДА Олег Синютка заявив: “Тут біля Бродів українці стали за нашу землю, за нашу славу і за нас з вами. Тут були на своїй землі”.

А священник Василь Саган, настоятель церкви святої Софії у Золочеві УАПЦ (наразі переходить в ПЦУ), висловив сподівання, що багато кого з військовослужбовців дивізії військ СС “Галичина” визнають святими: “Я думаю, що буде момент не тільки визнання дивізії “Галичина”, але буде момент, коли багато з цих героїв Церква і Господь визнають у свій спосіб, у свій час не просто героями, а й святими”.

Цікаво, що вказаний священник є випускником Ленінградської духовної семінарії РПЦ, про що він повідомляє на своїй сторінці у Facebook.

Цікаво, що цей коментар було розтиражовано російськими і проросійськими ЗМІ, які дещо спотворили інформацію і подали її, нібито офіційну позицію ПЦУ, яка вже нібито визнала солдат святими. Серед подібних видань – СПЖ, AIF.RUUkraina.ru. Насправді це не так.

Суспільний резонанс унаслідок цієї події призвів до того, що Міністерство оборони України оголосило про перевірку за фактом участі військовослужбовців Збройних сил України у перепохованні решток солдатів дивізії військ СС “Галичина”. Відомство зреагувало на критичні зауваження в соціальних мережах щодо присутності почесної варти на “Меморіальному кладовищі вояків дивізії СС “Галичина і 1-ї Української дивізії Української національної армії”.

За розпорядженням міністра оборони Степана Полторака, Військова служба правопорядку та інші командири Львівського гарнізону перевірять всі причини та обставини участі військовослужбовців у заході. У разі виявлення порушень чинного законодавства Міноборони ухвалить відповідні рішення.

Слід зазначити, що серед організацій, визнаних законом “Про правовий статус і вшанування пам’яті борців за незалежність України у ХХ столітті”, дивізія військ СС “Галичина” відсутня.

14-та дивізія військ СС “Галичина” — з’єднання з українців, яке воювало на боці збройних сил Третього Рейху. Про його створення оголосила окупаційна влада дистрикту “Галичина” 28 квітня 1943 року. У липні 1944 року дивізія у складі 13-го армійського корпусу 4-ї танкової армії групи армій “Північна Україна” брала участь у битві під Бродами, внаслідок чого зазнала поразки. Близько 8 тис. її солдатів загинуло. Після переформування дивізію кинули на придушення Словацького національного повстання. У квітні 1945 року на базі дивізії “Галичина” утворили т. зв. Українську національну армію. Після капітуляції Німеччини особовий склад дивізії здався в полон британським військам в Італії. Перевірочні комісії воєнних злочинів за вояками дивізії військ СС “Галичина” не виявили.

Comments are closed.