У храмі святих Володимира і Ольги ПЦУ у місті Винники Львівської області у неділю, 18 серпня, відбулася архиєрейська літургія, приурочена до 30-річчя третього відновлення УАПЦ.
Богослужіння стало центральною і заключною частиною відзначення цієї події цими вихідніми, передає РІСУ.
Очолив святкову літургію Предстоятель ПЦУ Епіфаній у співлужінні єрархів (32 єпископи) і священників (понад 250). Службу супроводжував спів трьох церковних хорів, які протягом 30 років активно долучалися до розвитку Православної церкви. Урочиста літургія у церкві святих Володимира і Ольги тривала впродовж трьох годин.
На Богослужіння до Винника приїхали тисячі вірян зі всього Львова та західних областей. Таку велику кількість людей храм святих Володимира і Ольги не міг умістити у своїх стінах, тому переважна більшість вірян молилася на дворі.
Блаженнійший митрополит Епіфаній звернувся до всіх присутніх із архіпастирським словом, передає пресслужба ПЦУ. Предстоятель Православної Церкви України привітав всіх з ювілеєм, 30-літтям з дня третього відродження Української Автокефальної Православної Церкви.
“Ми святкуємо і радіємо з того, що ми єдині й маємо вже визнану свою незалежну помісну Українську Православну Церкву. Сьогодні ми згадуємо той початок і можемо порівняти події 19-го серпня 1989 року із гірчичним зерном, але те зерно впало на добрий ґрунт і згодом проросло у велике дерево – нашу Церкву, яка зараз духовно опікується всією Українською державою і ми є найбільшою Православною Церквою України та маємо найбільшу підтримку українського населення”, – сказав митрополит Епіфаній.
На завершення Предстоятель висловив подяку митрополиту Львівському Макарію, який ініціював проведення цього святкування; архієреям, духовенству та вірянам, які разом підносили свої молитви. Також митрополит Епіфаній побажав й надалі спільними зусиллями розбудовувати помісну Українську Церкву.

Митрополит Макарій
Також перед причастям до вірян звернувся митрополит Івано-Франківський та Галицький Андрій (Абрамчук) – один із перших єрархів, висвячених в УАПЦ. Владика Андрій пригадав, як і у яких важких умовах зароджувалася Українська Автокефальна Церква. Багато, хто тоді сумнівався у успіху її відродження.
“Хто би торік міг сказати, що пройде небагато часу і ми всі будемо разом. Хто би сказав, що 30 років тому почалося преображення нашої Церкви з невеличкого, знаного всіма Петропавлівського храму, коли настоятель протоєрей Володимир Ярема разом з о. Іваном Пашулею проголосили вихід з-під юрисдикції Московського Патріархату і проголошують відродження УАПЦ. Так, це було нечувано для тих, хто гонив століттями нашу національну Церкву… Але це була ласка Божа у тому, що преображення почалося із цього маленького храму”, — заявив він.
Теплими словами митрополит згадав Патріархів Мстислава й Димитрія. Він також привітав усіх присутніх із святом відродження УАПЦ та з прийдешнім святом Преображення Господнього.
Читається святий Апостол та Євангеліє за урочистою Божественною літургією у храмі святих Володимира і Ольги м. Львів-Винники.Трансляція всього Богослужіння на YouTube-каналі: http://bit.ly/30eDveH
Опубліковано Православна Церква України Субота, 17 серпня 2019 р.
Ініціатива урочистого відзначення 30-річчя третього відновлення УАПЦ на всецерковному рівні, як відомо, належить екс-предстоятелю УАПЦ митрополиту ПЦУ Макарію (Малетичу).
Наприкінці ХХ століття він, будучи ще священиком, одним із перших приєднався до відродженої УАПЦ. Провести урочистості у Львові владика Макарій запропонував на останньому Священному Синоді. Там же єрархи ПЦУ вирішили заснувати орден з нагоди 30-ліття відродження УАПЦ.
Нагадаємо, 30 років тому громада львівського храму свв. Петра і Павла започаткувала рух за незалежність Української Церкви від Москви. Процес розпочався 19 серпня 1989 року з промови двох священиків цієї церкви Володимира Яреми (у майбутньому Патріарха Димитрія) та Івана Пашулі, які заявили про вихід парафії з російської Церкви та приєднання до УАПЦ в діаспорі, яку очолював митрополит Мстислав Скрипник.
Священнослужителі надіслали телеграму про намір вийти з РПЦ українським митрополитам у США та Канаді та Вселенському Патріарху Димитрію, ім’я якого почали поминати на Богослужіннях.